Wzór dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 24 czerwca 2022 r.
w sprawie wzoru dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty"

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 168) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty";
2)
szczegółowe rodzaje zabezpieczenia dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" przed przerobieniem, podrobieniem lub użyciem przez osobę nieuprawnioną.
§  2. 
Wzór dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
Dokument, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wykonany z tworzywa niewykazującego luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym oraz zawiera następujące elementy zabezpieczające przed przerobieniem, podrobieniem lub użyciem przez osobę nieuprawnioną:
1)
zabezpieczający wzór tła odporny na podrabianie metodą skanowania, drukowania czy kopiowania:
a)
tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z elementami druku reliefowego,
b)
linie giloszowe nachodzące na pole fotografii;
2)
element wykonany farbą optycznie zmienną;
3)
element graficzny wykonany farbą widoczną w świetle widzialnym i jednocześnie wykazującą luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym;
4)
mikrodruki;
5)
grawerowanie laserowe.
§  4. 
Dokumenty "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

awers

wzór

rewers

wzór

Opis dokumentu:

Wzór dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,60 mm x 53,98 mm (format ID-1), wykonanej z poliwęglanu niewykazującego luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym. Dokument personalizowany jest przy użyciu wielkich liter i cyfr z wykorzystaniem techniki grawerowania laserowego.

Awers:

1.
Wykonany w kolorze białym napis: "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" oraz wykonany w systemie znaków Braille'a skrót "PWZFz".
2.
Wykonane w kolorze czarnym napisy:
1)
"Nazwisko";
2)
"Imię/imiona";
3)
"Nr PESEL*";
4)
"Numer Prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty";
5)
"Seria i nr";
6)
"* w przypadku jego braku - cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę, numer dokumentu oraz kraj wy

dania".

3.
Zabezpieczenia przed fałszerstwem:
1)
tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z elementami druku reliefowego;
2)
mikrodruki;
3)
element graficzny wykonany farbą widoczną w świetle widzialnym i jednocześnie wykazujący luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym.
4.
W procesie personalizacji dokumentu nanoszone są w sposób zapewniający trwałe i bezpieczne użytkowanie następujące dane:
1)
wizerunek twarzy fizjoterapeuty, wykonany zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2022 r. poz. 671), naniesiony w odcieniach szarości, w rozdzielczości co najmniej 300 dpi; wzór tła oraz fotografia nachodzą na siebie w miejscu przeznaczonym na umieszczenie fotografii;
2)
numer "Prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty", umieszczony pod napisem "Numer Prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty";
3)
nazwisko posiadacza dokumentu, umieszczone pod napisem "Nazwisko";
4)
imię/imiona posiadacza dokumentu, umieszczone pod napisem "Imię/imiona";
5)
nr PESEL posiadacza dokumentu, a w przypadku jego braku - cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę,

numer dokumentu oraz kraj wydania, umieszczone pod napisem "Nr PESEL*";

6)
seria i nr blankietu, umieszczone obok napisu "Seria i nr";
7)
w górnym prawym rogu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony według wzoru, w białym okręgu o wymiarach 14,6 mm, umieszczony w odległości 10,5 mm licząc od górnej krawędzi i 2,6 mm licząc od prawej krawędzi.

Rewers:

1.
Wykonany w kolorze białym napis: "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" oraz wykonany w systemie znaków Braille'a skrót "PWZFz".
2.
Wykonane w kolorze czarnym napisy:
1)
"jest jedynym dokumentem potwierdzającym prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej";
2)
"Data i nr uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów";
3)
"Podpis Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów".
3.
Wykonany w kolorze fioletowym napis: "Fizjoterapeuta wykonuje zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo i wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej.".
4.
Zabezpieczenia przed fałszerstwem:
1)
tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego z elementami druku reliefowego;
2)
mikrodruki;
3)
element wykonany farbą optycznie zmienną.
5.
W procesie personalizacji dokumentu nanoszone są w sposób zapewniający trwałe i bezpieczne użytkowanie następujące dane:
1)
data i nr uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów, umieszczone pod napisem "Data i nr uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów";
2)
podpis Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów, umieszczony pod napisem "Podpis Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów".
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie wzoru dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" (Dz. U. z 2020 r. poz. 1715), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 12 pkt 3 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o Agencji Badań Medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1559).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024