Zmiana rozporządzenia w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 687, z 2020 r. poz. 2320 oraz z 2021 r. poz. 2333) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 984, z 2015 r. poz. 371 i 1395 oraz z 2018 r. poz. 1399) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 w ust. 1 w pkt 5 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6) informację dla znalazcy legitymacji o konieczności dostarczenia jej do najbliższej jednostki Policji i odpowiedzialności karnej za nieuprawnione posługiwanie się legitymacją.";

2)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ SWW

I. OKŁADKA LEGITYMACJI

Okładka wykonana ze skóry w kolorze czarnym, ze srebrnymi tłoczeniami:

1. "RZECZPOSPOLITA POLSKA".

2. Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

3. "SŁUŻBA WYWIADU WOJSKOWEGO".

wzór

II. CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA LEGITYMACJI

Legitymacja o wymiarach 70 x 184 mm wykonana na papierze z bieżącym znakiem wodnym i włóknami zabezpieczającymi, zalaminowana obustronnie folią zabezpieczającą.

AWERS

1. Dwukolorowe tło giloszowe wykonane techniką druku irysowego, z elementami mikrotekstu.

2. Elemnty graficzne wykonane farbą aktywną w promie-

nioaniu ultrafioletowym, z elementami mikrtekstu.

3. Znak Służby Wywiadu Wojskowego wykonany czarną farbą techniką offsetu.

4. Poziomy biało-czerwony element graficzny.

5. Czarne napisy drukowane różnym krojem czcionki:

a) "SŁUŻBA WYWIADU WOJSKOWEGO",

b) "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA",

c) "Ważna do 31.12.2024 r.",

d) "IMIĘ",

e) "NAZWISKO",

f) "Instytucj państwowe, organy administracji rządowej i samorządu terytrilnego oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie użyteczności publicznej są obowązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia nieodpłatnie niezbędnej pomocy żołnierzowi SWW i funkcjonariuszowi SWW, którzy mają również prawo zwracania się o niezbędną pomoc do inych przedsięiorców, jednstek organizacyjnych i oganizacji społecznych, a w nagłych wypadkach także do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa.",

g) "SZEF SŁUŻBY WYWIADU WOJSKOWEGO".

6. Miejsce na fotografię, numer legitymacji, imię i nazwisko żołnierza albo funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego oraz podps Szefa Służby Wywadu Wojskowego, które będą nanoszone w procesie personalicji.

7. Znak graficzny utworzony z liter SWW wykonany farbą wykzującą właściwości optycznie zmienne.

wzór

REWERS

1. Dwukolorwe tło gilszowe wykonane techniką druku irysowego, z elementami mikrotekstu, wizrunkie znaku Służby Wywiadu Wojskowego i pisem "SŁUŻBA WYWIADU OJSKOWEGO".

2. Elementy graficzne wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, z elementamimikrotekstu.

3. Czarny napis:

"W przypadku znalezienia tej legitymacji należy niezwłoczie dostarczyć ją do najbliższej jednostki Policji.

Nieuprawnione posugiwanie się legitymacją podlega odpwiedzialności karnej.".

4. Siedmiocyfrowy numer blankietu, naniesiony techniką druku typograficznego czarną farbą, dodatkowo aktywną w promieniwaniu ultrafioletowym.

wzór

III. FOLIA ZABEZPIECZAJĄCA

Folia zawiera elementy graficzne wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024