Przekazywanie Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu informacji dotyczących minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 10 grudnia 2021 r.
w sprawie przekazywania Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu informacji dotyczących minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych

Na podstawie art. 99a ust. 11 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 842, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb przekazywania Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, zwanemu dalej "Funduszem", przez podmioty informacji, o których mowa w art. 99a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, zwanych dalej "informacjami";
2)
terminy przekazywania Funduszowi informacji przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zwane dalej "kasami".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
banku spółdzielczym - rozumie się przez to bank spółdzielczy, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. z 2021 r. poz. 102, 680 i 2140);
2)
podmiocie zobowiązanym - rozumie się przez to podmiot krajowy, o którym mowa w art. 2 pkt 40 ustawy, oraz podmiot, o którym mowa w art. 64 pkt 2 lit. b-d ustawy, dla których Fundusz określił minimalny poziom funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, z wyjątkiem podmiotów, dla których plan przymusowej restrukturyzacji zakłada przeprowadzenie postępowania upadłościowego;
3)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
§  3. 
1. 
Podmioty zobowiązane przekazują informacje za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Fundusz.
2. 
Informacje są przekazywane w postaci plików XML:
1)
utworzonych zgodnie ze schematami XSD udostępnionymi albo wskazanymi przez Fundusz na stronie internetowej Funduszu, w stronie kodowej UTF-8 bez BOM; poszczególne elementy składające się na plik XML znajdują się w kolejnych liniach i są oddzielone znakiem końca linii;
2)
opatrzonych przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych podmiotu zobowiązanego przesyłającego informacje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym;
3)
szyfrowanych kluczem publicznym Funduszu za pomocą certyfikatu pobranego ze strony internetowej Funduszu.
3. 
W przypadku braku możliwości przekazania informacji za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 1, informacje mogą być przekazywane Funduszowi na informatycznym nośniku danych jednokrotnego zapisu osobiście przez osobę upoważnioną przez podmiot zobowiązany albo za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320).
§  4. 
Kasa przekazuje Funduszowi informacje, o których mowa w art. 99a ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Zrzeszony bank spółdzielczy przekazuje Funduszowi informacje za pośrednictwem banku zrzeszającego.
2. 
Bank spółdzielczy niebędący zrzeszonym bankiem spółdzielczym może przekazywać Funduszowi informacje za pośrednictwem banku zrzeszającego pod warunkiem przedstawienia Funduszowi umowy lub innego dokumentu, z których wynika zobowiązanie banku zrzeszającego do przekazywania tych informacji, wraz z pisemnym oświadczeniem banku zrzeszającego określającym dzień, od którego taki tryb przekazywania informacji będzie stosowany. Bank zrzeszający niezwłocznie zawiadamia Fundusz o każdym przypadku wygaśnięcia jego zobowiązania do wykonywania tych czynności.
§  6. 
Kasa przekazuje Funduszowi informacje, o których mowa w art. 99a:
1)
ust. 3 pkt 1 ustawy, dotyczące wyłącznie kwot funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych wraz z ich elementami składowymi - w terminie do dnia 18 sierpnia każdego roku, według stanu na dzień 30 czerwca tego roku;
2)
ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy, sporządzone w podziale na grupy wierzycieli i uwzględniające terminy zapadalności zobowiązań niewyłączonych z umorzenia lub konwersji zobowiązań, dotyczące stopnia uprzywilejowania w postępowaniu upadłościowym oraz uregulowanych przez przepisy państwa trzeciego - w terminie do dnia 18 lutego każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego.
§  7. 
W przypadku konieczności dokonania aktualizacji lub korekty informacji przekazanych Funduszowi podmiot zobowiązany przekazuje Funduszowi informacje w wersji zaktualizowanej lub skorygowanej według stanu na koniec okresu, którego dotyczy ta aktualizacja lub korekta, nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia dokonania takiej aktualizacji lub korekty.
§  8. 
Kasa przekazuje po raz pierwszy informacje, o których mowa w § 6 pkt 2, w terminie do dnia 18 lutego 2022 r., według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Informacje o funduszach własnych oraz zobowiązaniach dotyczące spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej w podziale na grupy wierzycieli uwzględniające terminy zapadalności zobowiązań mewy łączonych z umorzenia lub konwersji zobowiązań

wzór

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1947).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024