Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1997 r.
w sprawie określenia wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, tryb i termin rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposób wnoszenia i rozpatrywania reklamacji przez osoby, które do dnia 31 grudnia 1994 r. ukończyły 18 lat oraz mają obywatelstwo polskie i stale przebywają na terytorium kraju.
2.
Wzór powszechnego świadectwa udziałowego określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Minister Skarbu Państwa, najpóźniej na miesiąc przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw osobom uprawnionym, poda do publicznej wiadomości, przez obwieszczenie, co najmniej w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim, listę adresową punktów wydawania świadectw.
2.
Odbioru świadectwa osoba uprawniona może dokonać w dowolnym punkcie wydawania świadectw znajdującym się na terenie kraju.
§  3.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, co najmniej na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw, przygotuje i dostarczy wydającemu świadectwa spisy osób uprawnionych.
2.
Spisy, o których mowa w ust. 1, są sporządzane w formie elektronicznej i zawierają następujące dane dotyczące osoby uprawnionej:
1)
nazwisko i pierwsze imię osoby uprawnionej,
2)
imię ojca,
3)
serię i numer dowodu osobistego,
4)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności PESEL.
§  4.
1.
Dane, o których mowa w § 3 ust. 2, można wykorzystać wyłącznie w celu wydawania świadectw.
2.
W terminie 2 miesięcy od zakończenia wydawania świadectw spisy osób uprawnionych są kasowane komisyjnie przez wydającego świadectwa, z udziałem przedstawicieli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  5.
1.
Każdej osobie uprawnionej wydaje się jedno świadectwo.
2.
Odbioru świadectwa, z zastrzeżeniem ust. 3, osoba uprawniona dokonuje osobiście.
3.
Do odbioru świadectwa osoba uprawniona może upoważnić, w formie pisemnej, osobę pełnoletnią, zwaną dalej "upoważnionym". W upoważnieniu należy umieścić następujące dane upoważnionego: imię i nazwisko, serię i numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania na pobyt stały.
§  6.
1.
Wydanie świadectwa obejmuje dokonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenie przez wydającego świadectwo zgodności danych z dowodu osobistego osoby uprawnionej z danymi zawartymi w spisie osób uprawnionych,
2)
pobranie opłaty za świadectwo,
3)
oznaczenie dowodu osobistego osoby uprawnionej w sposób określony w odrębnych przepisach,
4)
potwierdzenie przez osobę uprawnioną otrzymania świadectwa przez złożenie czytelnego podpisu na pokwitowaniu odbioru świadectwa,
5)
wręczenie świadectwa osobie uprawnionej,
6)
zarejestrowanie informacji o wydaniu świadectwa osobie uprawnionej.
2.
W wypadku odbioru świadectwa przez upoważnionego wydanie świadectwa obejmuje ponadto dokonanie następujących czynności:
1)
przedstawienie upoważnienia przez upoważnionego,
2)
sprawdzenie przez wydającego świadectwa danych zawartych w upoważnieniu z danymi dowodu osobistego upoważnionego,
3)
odnotowanie przez wydającego świadectwa na pokwitowaniu odbioru świadectwa danych z dowodu osobistego upoważnionego, o których mowa w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Reklamacje składa się, za pośrednictwem wydającego świadectwa, do wojewody właściwego według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby uprawnionej, a w wypadku jego braku - do wojewody właściwego według miejsca wydania dowodu osobistego.
2.
Wzór reklamacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Wydający świadectwa niezwłocznie przekazuje właściwym wojewodom reklamacje po stwierdzeniu zgodności danych zawartych w reklamacji z danymi zawartymi w dowodzie osobistym osoby składającej reklamację.
4.
Osoby zainteresowane mogą wnosić reklamacje w okresie trzech miesięcy od dnia rozpoczęcia wydawania świadectw.
§  8.
1.
Wojewoda, w szczególności na podstawie danych ewidencyjnych własnych oraz gmin wskazanych w reklamacji, w ciągu 30 dni od daty otrzymania reklamacji weryfikuje dane osoby wnoszącej reklamacje i wydaje decyzję odnośnie do umieszczenia danych tej osoby w spisie osób uprawnionych.
2.
O uwzględnieniu reklamacji wojewoda niezwłocznie zawiadamia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dokonuje zmiany w spisie osób uprawnionych.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji co 7 dni dokonuje aktualizacji spisów osób uprawnionych, wynikającej ze zmiany w ewidencji ludności oraz z rozpatrywania reklamacji.
4.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji umieści w spisie osób uprawnionych dane osób, które nie zostały umieszczone w tych spisach do dnia 31 stycznia 1997 r. pomimo:
1)
wydania pozytywnej decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) w sprawie umieszczenia ich danych w spisach osób uprawnionych lub
2)
prawomocnego orzeczenia sądu wydanego w związku ze skargą, o której mowa w art. 31 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298).
§  9.
1.
Wydawanie świadectw osobom uprawnionym rozpoczyna się w dniu 15 września 1997 r.
2.
Zakończenie wydawania świadectw, z zastrzeżeniem ust. 3, następuje z upływem trzech miesięcy od terminu rozpoczęcia wydawania świadectw określonego w ust. 1.
3.
Termin zakończenia wydawania świadectw osobom, które złożyły reklamację, przedłuża się o 12 tygodni.
§  10.
Osobie uprawnionej, która została umieszczona w spisie osób uprawnionych w wyniku wniesionej reklamacji, świadectwo wydaje się po upływie 21 dni od dnia wydania decyzji w sprawie zmian w spisie osób uprawnionych.
§  11.
Upoważnia się wójtów (burmistrzów, prezydentów) do zniszczenia sporządzonych w formie pisemnej spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1995 r. w sprawie określenia trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania (Dz. U. Nr 92, poz. 455 i Nr 123, poz. 597).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REKLAMACJA NA SPIS OSÓB UPRAWNIONYCH DO ODBIORU ŚWIADECTWA UDZIAŁOWEGO

Wypełnić drukowanymi literami

1. IMIONA, NAZWISKO ..........................................

2. IMIĘ OJCA .................................................

3. DATA I MIEJSCE URODZENIA ..................................

4. IMIĘ I NAZWISKO PANIEŃSKIE MATKI ..........................

5. SERIA, NUMER I WYSTAWCA DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI ..............

...........................................................

6. NUMER EWIDENCYJNY PESEL (jeżeli jest wpisany do dowodu

osobistego) ...............................................

7. OSTATNI ADRES ZAMELDOWANIA na pobyt stały, wraz z datą

zameldowania i wymeldowania ...............................

...........................................................

8. OBECNY ADRES ZAMELDOWANIA LUB ADRES KORESPONDENCYJNY ......

...........................................................

9. PRZYCZYNA REKLAMACJI ......................................

...........................................................

........................... .........................

data złożenia reklamacji podpis składającego

reklamację

Potwierdzam zgodność danych z dowodem osobistym

......................

podpis przyjmującego

reklamację

POUCZENIE

1. Nie będą skuteczne reklamacje wniesione przez osoby, które:

- kiedykolwiek w okresie od 22 listopada 1995 r. do 22 listopada 1996 r. miały zameldowanie na pobyt stały lub

- odebrały już powszechne świadectwo udziałowe.

2. Reklamację można wnosić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 grudnia 1997 r.

3. Reklamacja zostanie rozpatrzona w terminie 30 dni, a o podjętej decyzji zainteresowany zostanie niezwłocznie powiadomiony na piśmie.

4. W przypadku uwzględnienia reklamacji, odbioru świadectwa można dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 marca 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.95.577

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.
Data aktu: 29/07/1997
Data ogłoszenia: 12/08/1997
Data wejścia w życie: 12/08/1997