Zasady konwersji części kredytów obrotowych udzielonych przez banki jednostkom gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 listopada 1983 r.
w sprawie zasad konwersji części kredytów obrotowych udzielonych przez banki jednostkom gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Banki mogą na wniosek jednostek gospodarki uspołecznionej dokonać konwersji zadłużenia z tytułu kredytów obrotowych w części stale zaangażowanej w finansowaniu rzeczowych składników majątku obrotowego tych jednostek w 1983 r.
2.
Konwersja polega na przekształceniu w drodze umowy części kredytów obrotowych, określonej w ust. 1, w długoterminowy kredyt obrotowy, zwany dalej "kredytem skonwertowanym".
3.
Odsetki od kredytu skonwertowanego ustala się w wysokości 9% w stosunku rocznym, z wyjątkami określonymi w załączniku do rozporządzenia.
4.
Kredyt skonwertowany podlega spłacie w ratach rocznych ze środków funduszu rozwoju, a w spółdzielniach - z nadwyżki bilansowej przeznaczonej na fundusz zasobowy, poczynając od roku 1984, najpóźniej do końca 1995 r.
5.
Wysokość kredytu skonwertowanego oraz terminy jego spłaty banki i kredytobiorcy określają w umowach.
§  2.
Uprawnienie do wypowiedzenia kredytu przed terminem płatności, określone w § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przez banki (Dz. U. Nr 45, poz. 293), banki mogą wykorzystywać w odniesieniu do kredytu skonwertowanego w razie zagrożenia likwidacją lub upadłością przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Jednostkom gospodarki uspołecznionej, które nie zawarły umów o długoterminowy kredyt skonwertowany, banki mogą po dniu 1 stycznia 1984 r. udzielać na sfinansowanie potrzeb, o których mowa w § 1 ust. 1, kredytu obrotowego wyłącznie na okresy roczne.
2.
Od kredytu obrotowego określonego w ust. 1 pobiera się odsetki według stawek o trzy punkty procentowe wyższych od ustalonych dla kredytu skonwertowanego stosownie do § 1 ust. 3, z wyjątkiem kredytu obrotowego udzielanego jednostkom:
1)
gospodarki rolnej i przemysłu spożywczego, od którego pobiera się odsetki według stawki 9% w stosunku rocznym,
2)
handlu rynkowego i przemysłu gastronomicznego oraz handlu środkami produkcji, od którego pobiera się odsetki według stawki 6% w stosunku rocznym.
3. 1
Jednostkom gospodarki uspołecznionej:
1)
państwowym przedsiębiorstwom gospodarki rolnej i państwowym gospodarstwom rolnym oraz innym przedsiębiorstwom i jednostkom, które na podstawie obowiązujących przepisów prowadzą gospodarkę finansową na zasadach stosowanych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej,
2)
państwowym przedsiębiorstwom i innym jednostkom przemysłu rolno-spożywczego,
3)
państwowym przedsiębiorstwom i innym jednostkom obsługi rolnictwa,
4)
przedsiębiorstwom i jednostkom leśnictwa i przemysłu drzewnego,
5)
rolniczym spółdzielniom produkcyjnym zrzeszonym w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i ich związkom,
6)
jednostkom gospodarczym zrzeszonym w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz ich związkom,
7)
spółdzielniom i innym jednostkom zrzeszonym w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich i ich związkom,
8)
spółdzielniom i innym jednostkom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich i ich związkom,
9)
jednostkom badawczym i zakładom doświadczalnym w zakresie rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i leśnictwa,
10)
związkom i zrzeszeniom branżowym producentów rolnych,

które nie zawarły umów o długoterminowy kredyt skonwertowany, banki mogą udzielać na sfinansowanie potrzeb, o których mowa w § 1 ust. 1, kredytu obrotowego według zasad ogólnie obowiązujących.

§  4.
Prezesi banków (zarządów banków) ustalą szczegółowe zasady określania części kredytów obrotowych podlegającej konwersji, termin i tryb jej dokonania oraz zasady ustalania terminów spłaty kredytu skonwertowanego.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

ODSETKI OD KREDYTU SKONWERTOWANEGO UDZIELANEGO NIEKTÓRYM JEDNOSTKOM GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Lp. Kredytobiorca Odsetki
1 Jednostki handlu rynkowego i przemysłu gastronomicznego oraz jednostki handlu środkami produkcji 6%
2 Spółdzielnie zrzeszone w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich
3 Spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich
4 Spółdzielnie mieszkaniowe
5 Spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Inwalidów
6 Spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Niewidomych
7 Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch"
8 Jednostki gospodarki rolnej: 7%
- spółdzielnie produkcyjne zrzeszone w Centralnym Związku

Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i ich związki,

- jednostki gospodarcze zrzeszone w związkach kółek i

organizacji rolniczych oraz ich związki,

- związki i zrzeszenia branżowe producentów rolnych,
- państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,
- spółki wodne i ich związki oraz inne zrzeszenia rolnicze,
- przedsiębiorstwa nasiennictwa rolniczego i ogrodniczego,
- przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami hodowlanymi,
- Krajowa Spółdzielnia Hodowli Drobnego Inwentarza

- z wyjątkiem wymienionych pod lp. 14

9 Jednostki przemysłu spożywczego branż: młynarskiej, olejarskiej, cukrowniczej, chłodniczej, ziemniaczanej, owocowo-warzywnej, piekarniczej, tytoniowej, jednostki przemysłu zielarskiego oraz jednostki przemysłu paszowego i utylizacyjnego
10 Jednostki zgrupowane w organizacji gospodarczej "Lasy Państwowe"
11 Jednostki gospodarki rybnej, z wyjątkiem jednostek wymienionych pod lp. 1
12 Społeczne przedsiębiorstwa budowlane - w okresie organizacji (3 lata) 3%
13 Jednostki badawcze oraz zakłady doświadczalne jednostek badawczych i szkół wyższych 1%
14 Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie produkcyjne zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz jednostki gospodarcze zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - pracujace w trudnych warunkach - 6%
1 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.58.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.58.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024