Zm.: rozporządzenie w sprawie zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą, wykonywania praw z patentów uzyskanych za granicą oraz nabywania od osób zagranicznych praw z patentów uzyskanych w Polsce.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 czerwca 1968 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą, wykonywania praw z patentów uzyskanych za granicą oraz nabywania od osób zagranicznych praw z patentów uzyskanych w Polsce.

Na podstawie art. 53 ust. 2, art. 75 ust. 2, art. 82 i art. 115 pkt 2 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1963 r. w sprawie zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą, wykonywania praw z patentów uzyskanych za granicą oraz nabywania od osób zagranicznych praw z patentów uzyskanych w Polsce (Dz. U. Nr 41, poz. 227) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Przedsiębiorstwo upoważnione przez Ministra Handlu Zagranicznego do dokonywania zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą, nazywane dalej "przedsiębiorstwem upoważnionym", przystępuje do załatwiania tych czynności na podstawie decyzji właściwej jednostki gospodarki uspołecznionej o dopuszczeniu wynalazku do zgłoszenia za granicą, wydanej po zasięgnięciu opinii właściwego branżowo przedsiębiorstwa handlu zagranicznego co do celowości takiego zgłoszenia. Decyzja wydawana jest na wniosek tego, kto zgłosił wynalazek w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub jego następcy prawnego.

2. Właściwą jednostką gospodarki uspołecznionej uprawnioną do wydawania decyzji wymienionej w ust. 1 jest:

1) w sprawach wynalazków pracowniczych - zjednoczenie wiodące w branży lub zjednoczenie branżowe właściwe ze względu na przedmiot wynalazku, z zastrzeżeniem przepisu ust. 3,

2) w sprawach wynalazków niepracowniczych - przedsiębiorstwo upoważnione przez Ministra Handlu Zagranicznego do dokonywania zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą; przed wydaniem decyzji przedsiębiorstwo może zwrócić się do właściwego ze względu na przedmiot wynalazku zjednoczenia o opinię co do celowości zgłoszenia wynalazku za granicą.

3. Ministrowie Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk ustalą jednostki uprawnione do wydawania decyzji wymienionych w ust. 1, gdy chodzi o wynalazki, których twórcami są pracownicy jednostek podległych tym ministrom oraz jednostek Polskiej Akademii Nauk.

4. Wniosek o wydanie decyzji wymienionej w ust. 1 powinien być złożony najpóźniej w terminie 6 miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku do opatentowania w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; gdy chodzi o wnioski składane do jednostek wymienionych w ust. 2 pkt 1 i ust. 3, należy równocześnie powiadomić o złożonym wniosku przedsiębiorstwo upoważnione.

5. Wydanie decyzji wymienionej w ust. 1 powinno nastąpić najpóźniej w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania wniosku i nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku do opatentowania w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

6. W przypadkach uzasadnionych interesem gospodarki narodowej właściwy minister na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego może uchylać lub zmieniać decyzje wymienione w ust. 1.";

2)
w § 3 wyrazy "Przedsiębiorstwo upoważnione powinno" zastępuje się wyrazami "Właściwa jednostka gospodarki uspołecznionej (§ 1 ust. 2 i 3) powinna";
3)
w § 4 skreśla się ust. 1 i 3;
4)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Decyzję o dopuszczeniu wynalazku do zgłoszenia za granicą doręcza się wnioskodawcy oraz przedsiębiorstwu upoważnionemu, a gdy decyzja dotyczy wynalazku pracowniczego - także twórcy wynalazku; odwołanie od decyzji dotyczącej wynalazku pracowniczego służy także twórcy wynalazku.";

5)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Jednostka, która wydała decyzję o dopuszczeniu wynalazku do zgłoszenia za granicą, może wydać decyzję o zaniechaniu utrzymywania ochrony patentowej za granicą, jeżeli dalsze utrzymywanie tej ochrony nie jest celowe.

2. Decyzja o zaniechaniu utrzymywania dalszej ochrony patentowej za granicą powinna być doręczona temu, na czyj wniosek nastąpiło zgłoszenie wynalazku za granicą, a gdy chodzi o wynalazki pracownicze - także twórcy wynalazku, a ponadto jednostkom gospodarki uspołecznionej (w tym przedsiębiorstwu upoważnionemu), które mogą być zainteresowane w utrzymaniu ochrony patentowej za granicą, co najmniej na 6 miesięcy przed upływem terminu, w którym należy uiścić opłatę za następny okres ochrony patentowej; w sprawie odwołania od takiej decyzji stosuje się przepis § 5.

3. Wydanie decyzji wymienionej w ust. 1 następuje z urzędu lub na wniosek zainteresowanej jednostki gospodarki uspołecznionej, w tym również przedsiębiorstwa upoważnionego.";

6)
w § 10 ust. 2 dodaje się na końcu zdanie:

"W umowie między właścicielem wynalazku niepracowniczego a przedsiębiorstwem upoważnionym można zastrzec, że w razie braku wpływów z tytułu wykonywania za granicą wynalazku niepracowniczego zgłoszonego na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej, w tym również na wniosek przedsiębiorstwa upoważnionego, koszty, o których mowa w ust. 1, poniesie przedsiębiorstwo upoważnione.";

7)
w § 11 ust. 2 wyrazy "ministerstw (urzędów centralnych)" zastępuje się wyrazami "jednostek wymienionych w § 1 ust. 2 i 3";
8)
§ 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 12. Po wydaniu decyzji uwzględniającej wniosek o dopuszczenie wynalazku do zgłoszenia za granicą powinna być zawarta umowa między wnioskodawcą a przedsiębiorstwem upoważnionym, określająca wzajemne prawa i obowiązki wynikające z dokonania takiego zgłoszenia oraz związane z utrzymywaniem praw z patentu za granicą.";

9)
w § 14 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli z prawami z patentu uzyskanego za granicą sprzedawane są również maszyny, urządzenia lub inne towary związane z zastosowaniem lub stosowaniem wynalazku, zawieranie umów o wykonywanie praw z patentów uzyskanych za granicą następuje za pośrednictwem przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, właściwego do eksportu takich maszyn, urządzeń lub innych towarów.";

10)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. 1. Jeżeli właścicielem patentu uzyskanego za granicą jest jednostka gospodarki uspołecznionej, z kwoty uzyskanej z tytułu wykonywania za granicą praw z tego patentu odlicza się w walucie zagranicznej:

1) marżę przedsiębiorstwa upoważnionego,

2) kwotę dodatkowego wynagrodzenia przewidzianego w ust. 3, przysługującego twórcy wynalazku.

2. Z wpływów wymienionych w ust. 1 właściciel wynalazku pracowniczego otrzymuje:

1) w walucie przekazu z zagranicy 30% pełnej kwoty uzyskanych wpływów; wpływy te może on przeznaczyć w całości na ponadplanowy import urządzeń, narzędzi, wyposażenia laboratoryjnego, materiałów, literatury fachowej oraz na pokrywanie wydatków związanych z zakupem licencji; wpływy te powiększają limity dewizowe wyżej wymienionych jednostek, z tym że w jednostkach i zakładach budżetowych kredyty budżetowe na ten cel zostaną we właściwym trybie powiększone;

2) w walucie polskiej, obliczonej po obowiązującym kursie, resztę uzyskanych wpływów po odliczeniu kwot wymienionych w ust. 1 oraz w pkt 1 niniejszego ustępu.

3. Twórcy wynalazku wymienionego w ust. 1 przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 10% kwoty uzyskanej z zagranicy; kwotę tę przedsiębiorstwo upoważnione przekazuje na rachunek bankowy twórcy.

4. Jeżeli właścicielem patentu uzyskanego za granicą jest jednostka gospodarki nie uspołecznionej, z kwoty uzyskanej z tytułu wykonywania za granicą praw z tego patentu odlicza się marżę przedsiębiorstwa upoważnionego, resztę zaś wpływów przekazuje się:

1) w walucie przekazu z zagranicy 10% pełnej kwoty uzyskanych wpływów - twórcy wynalazku; kwotę tę przedsiębiorstwo upoważnione przekazuje twórcy wynalazku na jego rachunek bankowy,

2) w walucie polskiej, obliczonej po obowiązującym kursie, resztę uzyskanych wpływów po odliczeniu marży przedsiębiorstwa upoważnionego oraz kwoty wymienionej w pkt 1 - właścicielowi wynalazku.";

11)
§ 17 skreśla się.
§  2.
W sprawach o wydanie decyzji o dopuszczenie wynalazku do zgłoszenia za granicą wszczętych przed wejściem w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1963 r. w sprawie zgłaszania wynalazków do opatentowania za granicą, wykonywania praw z patentów uzyskanych za granicą oraz nabywania od osób zagranicznych praw z patentów uzyskanych w Polsce, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.20.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zgłoszeń wynalazków do opatentowania za granicą, wykonywania praw z patentów uzyskanych za granicą oraz nabywania od osób zagranicznych praw z patentów uzyskanych w Polsce.
Data aktu: 19/06/1968
Data ogłoszenia: 22/06/1968
Data wejścia w życie: 23/09/1968