Właściwość władz i tryb postępowania w niektórych przypadkach nabywania nieruchomości i praw rzeczowych ograniczonych niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1950 r.
w sprawie właściwości władz i trybu postępowania w niektórych przypadkach nabywania nieruchomości i praw rzeczowych ograniczonych niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 9a dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyrażenie "dekret" bez bliższego określenia oznacza dekret z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).
2.
Artykuły, powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają artykuły dekretu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Wyrażenie "wykonawca" oznacza wykonawcę narodowych planów gospodarczych.
§  2.
Przy nabywaniu od osób, nie będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, praw rzeczowych ograniczonych na nieruchomościach celem wykonania przewodów i urządzeń wymienionych w art. 9a dekretu, jak również przy nabywaniu na własność nieruchomości nie zabudowanych o przestrzeni do 250 m2 niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń - stosuje się tryb postępowania określony w dekrecie ze zmianami, wynikającymi z przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Zezwolenia na nabycie nieruchomości lub praw rzeczowych ograniczonych na cele wskazane w § 2 udziela władza naczelna wykonawcy, jeżeli uzna, że nieruchomość lub prawa rzeczowe ograniczone są niezbędne dla realizacji narodowego planu gospodarczego oraz, że przewidziane będą środki na ich nabycie. Odpis zezwolenia władza naczelna wykonawcy przesyła do wiadomości Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Wniosek o udzielenie zezwolenia, przewidzianego w § 3, powinien obejmować opis zamierzonych inwestycji, wskazywać w sposób opisowy ich lokalizację oraz zawierać uzasadnienie.
2.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, wydane w porozumieniu z właściwą władzą planowania zabudowy miast i osiedli, stwierdzające brak przeszkód co do wskazanej we wniosku lokalizacji inwestycji, oraz plan lub szkic sytuacyjny lokalizacji.
3.
Odpis wniosku z odpisami załączników należy równocześnie przesłać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
1.
Wykonawca, który uzyskał zezwolenie przewidziane w § 3, zawiadamia właścicieli nieruchomości o zamierzonym nabyciu nieruchomości lub ustanowieniu praw rzeczowych ograniczonych za cenę, jaka zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu, i wzywa ich, by w terminie 15-dniowym, jeżeli nie godzą się na nabycie nieruchomości lub ustanowienie praw rzeczowych ograniczonych, zgłosili sprzeciw do prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na położenie nieruchomości.
2.
Zawiadomień dokonuje się drogą obwieszczeń wywieszanych na przeciąg dni 14 na tablicach ogłoszeń prezydiów właściwych gminnych lub miejskich rad narodowych. Zawiadomienie uważa się za dokonane z upływem 14 dni od daty wywieszenia.
3.
Tekst obwieszczenia doręcza się właściwym rejonowym urzędom likwidacyjnym.
4.
Zawiadomienie powinno wymieniać: 1) trasę lub miejsce zamierzonych robót albo nieruchomości, jakie mają być nabyte, określone opisowo, jednak w sposób na tyle dokładny, aby pozwalał na ustalenie zainteresowanych właścicieli nieruchomości, 2) rodzaj praw rzeczowych ograniczonych, jakie mają być ustanowione, 3) wykonawcę, który chce nabyć prawa rzeczowe ograniczone albo nieruchomości, ze wskazaniem siedziby wykonawcy, 4) pouczenie o możności zgłoszenia sprzeciwu.
§  6.
Jeżeli ze względu na zamierzone roboty jest to nieodzownie konieczne, wykonawca może usunąć z nieruchomości, leżących na trasie robót, zasiewy, plony, ogrodzenia itp. po upływie 15 dni od dnia dokonania zawiadomienia o tym posiadaczy nieruchomości w trybie wskazanym w § 5 ust. 2.
§  7.
1.
W razie niezgłoszenia sprzeciwów, o których mowa w § 5 ust. 1, prezydium powiatowej rady narodowej orzeka, na wniosek wykonawcy, zgłoszony najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od upływu 15-dniowego terminu (§ 5 ust. 1), bez rozprawy, jednak po wysłuchaniu osób zainteresowanych, o ile się zgłoszą, że za zgodą właściciela, za cenę, jaka zostanie określona na podstawie art. 28 dekretu, na nieruchomości ustanowione zostało ograniczone prawo rzeczowe albo że nieruchomość została nabyta.
2.
Do wniosku należy dołączyć: 1) zezwolenie władzy naczelnej (§ 3), 2) plan lub szkic sytuacyjny lokalizacji inwestycji, 3) zaświadczenie prezydium właściwej rady narodowej stwierdzające dokonanie obwieszczeń, przewidzianych w § 5 ust. 1.
3.
Orzeczenie powinno w szczególności zawierać:
1)
oznaczenie nieruchomości obciążanej prawem rzeczowym ograniczonym i treść tego prawa albo oznaczenie nabywanej nieruchomości,
2)
wskazanie, na czyją rzecz ustanowione zostało prawo rzeczowe ograniczone albo kto jest nabywcą nieruchomości.
4.
Orzeczenie podaje się do wiadomości osób zainteresowanych w trybie przewidzianym w § 5 ust. 2, a wykonawcy listem poleconym.
5.
Orzeczenie jest ostateczne i stanowi podstawę do wniesienia wpisu w księdze wieczystej.
§  8.
W razie zgłoszenia sprzeciwów, o których mowa w § 5 ust. 1, wykonawca może nabyć prawa rzeczowe ograniczone lub nieruchomość w drodze wywłaszczenia.
§  9.
1.
Niezwłocznie po dokonaniu zawiadomień (§ 5 ust. 1, 2 i 4) wykonawca ma prawo przystąpić do korzystania z nieruchomości, na której ma być ustanowione prawo rzeczowe ograniczone, w taki sposób, jak gdyby prawo to zostało ustanowione, lub objąć w posiadanie nieruchomość, która ma być nabyta.
2.
W uzasadnionych przypadkach wykonawca po uzyskaniu zezwolenia prezydium właściwej gminnej lub miejskiej rady narodowej może przystąpić do korzystania z nieruchomości przed dokonaniem zawiadomień.
3.
Wykonawca, który nabywa prawo rzeczowe ograniczone lub nieruchomość w trybie § 7 ust. 1 i który rozpoczął korzystanie z nieruchomości lub objął ją w posiadanie na podstawie ust. 1 lub 2, jeżeli nie zgłosił w terminie wniosku o wydanie orzeczenia o nabyciu, obowiązany jest zaprzestać korzystania z nieruchomości albo zwrócić ją właścicielowi oraz zapłacić odszkodowanie za korzystanie z nieruchomości i za wyrządzone szkody. Takie same obowiązki ma wykonawca, jeżeli w przypadku zgłoszenia sprzeciwów, o których mowa w § 5 ust. 1, w ciągu 6 miesięcy od daty rozpoczęcia korzystania z nieruchomości albo od daty objęcia jej w posiadanie nie złożył wniosku o wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego albo jeżeli w wyniku postępowania wywłaszczeniowego prawo rzeczowe ograniczone lub nieruchomość nie zostaną nabyte.
§  10.
1.
Wniosek o wywłaszczenie wykonawca zgłasza prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie nieruchomości.
2.
Do wniosku należy dołączyć załączniki wymienione w § 7 ust. 2.
§  11.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej orzeka po przeprowadzeniu rozprawy.
2.
Rozprawę prowadzi, ustala jej przebieg i wyniki w protokole jednoosobowo właściwy organ prezydium.
3.
O terminie rozprawy osoby zainteresowane powinny być zawiadomione przynajmniej na 7 dni naprzód w trybie przewidzianym w § 5 ust. 2, a wykonawca listem poleconym.
4.
Do zakończenia rozprawy osoby zainteresowane mogą składać wnioski i oświadczenia.
5.
Zawiadomienia wymienienie w ust. 3 powinny zawierać pouczenie o prawie składania wniosków i oświadczeń oraz uprzedzenie, że rozprawa odbędzie się również w razie niestawiennictwa.
§  12.
1.
Po przeprowadzeniu rozprawy prezydium powiatowej rady narodowej orzeka o wywłaszczeniu lub odmawia wywłaszczenia w przypadku, gdy ustały powody, stanowiące podstawę do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego.
2.
Orzeczenie powinno w szczególności zawierać: 1) ustalenie nieruchomości obciążanej prawem rzeczowym ograniczonym i treść tego prawa albo ustalenie wywłaszczonej nieruchomości, 2) wskazanie, na czyją rzecz dokonano wywłaszczenia, 3) uzasadnienie przyjęcia lub odrzucenia wniosków lub sprzeciwów.
§  13.
W przypadkach, kiedy mają zastosowanie art. 24 albo 25 ust. 1 lub 2, prezydium powiatowej rady narodowej umieści w orzeczeniu odpowiednie postanowienie.
§  14.
1.
Jeżeli w postępowaniu wywłaszczeniowym, przeprowadzanym na podstawie niniejszego rozporządzenia, zajdzie potrzeba zastosowania art. 25 ust. 1 lub 2 - skutkiem czego wywłaszczenie musiałoby objąć nieruchomość o przestrzeni ponad 250 m2 - prezydium powiatowej rady narodowej przekaże sprawę prezydium wojewódzkiej rady narodowej, przy czym dalsze postępowanie toczyć się będzie na podstawie dekretu.
2.
Wykonawca, w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania sprawy prezydium wojewódzkiej rady narodowej obowiązany jest uzupełnić wniosek o wywłaszczenie stosownie do wymagań art. 13.
3.
W razie niezastosowania się do wymogów ust. 2 wykonawca traci prawa nabyte na podstawie § 9 ust. 1 lub 2, a postępowanie wywłaszczeniowe ulega umorzeniu.
4.
W przypadku przewidzianym w ust. 3 wykonawca, który objął nieruchomość w posiadanie, obowiązany jest zwrócić ją właścicielowi oraz zapłacić odszkodowanie za korzystanie z nieruchomości i wyrządzone szkody.
§  15.
1.
Orzeczenie podaje się do wiadomości osób zainteresowanych w trybie przewidzianym w § 5 ust. 2, a wykonawcy listem poleconym.
2.
W ciągu 14 dni od dnia dokonania zawiadomienia służy stronie odwołanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej udziela stronie przeciwnej 14-dniowego terminu do zapoznania się z treścią odwołania i do wniesienia w tym czasie pisemnej odpowiedzi, po czym przedstawia akta prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  16.
Wniosek o ustalenie ceny za prawa nabyte w trybie § 7 ust. 1 może każda ze stron złożyć prezydium powiatowej rady narodowej niezwłocznie po wydaniu orzeczenia o nabyciu, zaś wniosek o ustalenie odszkodowania - niezwłocznie po zgłoszeniu wniosku o wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego.
§  17.
1.
Do ustalenia i wypłaty ceny nabycia lub odszkodowania mają odpowiednio zastosowanie przepisy art. 33 ust. 2 i 3, art. 34, art. 36, art. 37 ust. 1 i 2 oraz art. 38 z tym, że wszelkich zawiadomień i doręczeń dokonuje się w trybie wskazanym w § 5 ust. 2, a dla wykonawcy listem poleconym.
2.
O ustaleniu ceny nabycia lub odszkodowania orzeka ostatecznie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  18.
O wysokości odszkodowania, przewidzianego w § 9 ust. 3 i w § 14 ust. 4, orzeka prezydium powiatowej rady narodowej po wysłuchaniu w razie potrzeby opinii biegłych. Od orzeczenia ustalającego wysokość odszkodowania służy odwołanie na zasadach ogólnych.
§  19.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.48.435

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość władz i tryb postępowania w niektórych przypadkach nabywania nieruchomości i praw rzeczowych ograniczonych niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
Data aktu: 14/10/1950
Data ogłoszenia: 27/10/1950
Data wejścia w życie: 27/10/1950