Wynalazki i wzory użytkowe, dotyczące obrony Państwa.

USTAWA
z dnia 20 grudnia 1949 r.
o wynalazkach i wzorach użytkowych, dotyczących obrony Państwa.

Art.  1.
1.
Wynalazki i wzory użytkowe, dotyczące obrony Państwa, stanowią tajemnicę państwową w rozumieniu dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 437).
2.
Zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, może określić, jakiego rodzaju wynalazki i wzory użytkowe dotyczą obrony Państwa.
Art.  2.

Twórca lub twórcy wynalazku lub wzoru użytkowego, dotyczącego obrony Państwa, zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy stale zamieszkujący w Polsce albo ich następcy prawni obowiązani są zgłosić niezwłocznie z zachowaniem tajności wynalazek lub wzór użytkowy do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej bądź podać do wiadomości Ministrowi Obrony Narodowej. Osoby te mogą również wynalazek lub wzór użytkowy zgłosić do Urzędu Patentowego i jednocześnie podać do wiadomości Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  3.

Wynalazki i wzory użytkowe, dotyczące obrony Państwa, dokonane przez obywateli polskich albo dokonane w Polsce przez cudzoziemców stale zamieszkujących w Polsce, nie mogą być bez zezwolenia Ministra Obrony Narodowej zgłaszane do opatentowania lub zarejestrowania za granicę, ani też za granicą przez nich wykonywane lub zbywane pod tytułem odpłatnym bądź darmym.

Art.  4.

Urządzający wystawy mają obowiązek niezwłocznego zawiadomienia Ministra Obrony Narodowej o zgłaszanych na wystawy jako eksponaty wynalazkach i wzorach użytkowych, dotyczących obrony Państwa; te wynalazki i wzory użytkowe mogą być wystawiane jedynie za zgodą Ministra Obrony Narodowej.

Art.  5.

Publikowanie wiadomości o wynalazkach i wzorach użytkowych, dotyczących obrony Państwa, oraz ujawnienie w jakikolwiek sposób ich istoty jest zakazane. Minister Obrony Narodowej może zezwolić na publikowanie wiadomości o wynalazkach i wzorach użytkowych, dotyczących obrony Państwa, i ujawnianie ich w zakresie i na warunkach przez niego ustalonych.

Art.  6.

Osoby, pracujące nad wynalazkami i wzorami użytkowymi, dotyczącymi obrony Państwa, jako też instytucje i zakłady, w których odbywają się prace nad tego rodzaju wynalazkami i wzorami użytkowymi, są obowiązane do zabezpieczenia tajności tych prac.

Art.  7.

Urząd Patentowy przesyła Ministrowi Obrony Narodowej wykazy zgłoszonych wynalazków i wzorów użytkowych, a opisy i rysunki zgłoszonych wynalazków i wzorów użytkowych, dotyczących obrony Państwa, przekazuje temu ministrowi niezwłocznie.

Art.  8.

Osobom upoważnionym przez Ministra Obrony Narodowej przysługuje prawo wglądu do akt zgłoszeń w Urzędzie Patentowym. Minister Obrony Narodowej ma prawo żądania odroczenia na określony czas udzielenia patentu lub zarejestrowania wzoru użytkowego.

Art.  9.
1.
Jeżeli wynalazek lub wzór użytkowy zostanie uznany przez Ministra Obrony Narodowej za dotyczący obrony Państwa, prawo do wynalazku lub wzoru użytkowego oraz prawo wyłącznego korzystania z nich przechodzi na Państwo, a twórca wynalazku lub wzoru użytkowego otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość w braku porozumienia ustala Komisja Rozjemcza do spraw wynalazków i wzorów użytkowych, dotyczących obrony Państwa.
2.
Minister Obrony Narodowej może żądać, aby na taki wynalazek udzielono patentu tajnego, lub aby taki wzór użytkowy zarejestrowano jako tajny.
3.
Minister Obrony Narodowej może zażądać uchylenia tajności zgłoszonego wynalazku lub wzoru użytkowego albo udzielonego patentu lub zarejestrowanego wzoru użytkowego jako tajnego.
Art.  10.

O decyzji Ministra Obrony Narodowej, uznającej zgłoszony wynalazek lub wzór użytkowy za dotyczący obrony Państwa, Urząd Patentowy zawiadamia niezwłocznie zgłaszającego.

Art.  11.

Patenty i wzory użytkowe tajne wpisuje się do osobnych rejestrów dostępnych dla upoważnionych. Opisów patentów tajnych nie ogłasza się drukiem.

Art.  12.
1.
Jeżeli Minister Obrony Narodowej zawiadomi Urząd Patentowy, że prawo do zgłoszonego wynalazku lub wzoru użytkowego przysługuje Skarbowi Państwa, a nie zgłaszającemu, wówczas Urząd Patentowy - do czasu rozstrzygnięcia sporu o to prawo wstrzyma udzielenie patentu lub zarejestrowanie wzoru użytkowego.
2.
Spór, określony w ust. 1, rozstrzyga Komisja Rozjemcza, o której mowa w art. 9 ust. 1.
Art.  13.

Instrukcje, wydane przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, określą tryb i sposób postępowania przy uznawaniu wynalazków i wzorów użytkowych za dotyczące obrony Państwa, sposób prowadzenia i przechowywania korespondencji i przechowywania tajnych akt zgłoszeń, patentów i zarejestrowanych wzorów użytkowych oraz wskażą osoby upoważnione do wglądu do akt i rejestrów tajnych.

Art.  14.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, powoła Komisję Rozjemczą do spraw wynalazków i wzorów użytkowych, dotyczących obrony Państwa, oraz określi jej skład i tryb postępowania.

Art.  15.
1.
Kto nie dopełnia, określonego w art. 2 lub 4, obowiązku niezwłocznego zgłoszenia do Urzędu Patentowego lub zawiadomienia Ministra Obrony Narodowej, albo nie dopełnia, określonego w art. 6, obowiązku zabezpieczenia tajności prac - podlega karze więzienia do lat trzech lub aresztu.
2.
Jeżeli w związku z czynem, określonym w ust. 1, doszło lub mogło dojść do ujawnienia tajemnicy państwowej - sprawca podlega karze więzienia do lat pięciu.
3.
Jeżeli sprawca czynu, określonego w ust. 2, działa nieumyślnie - podlega karze więzienia do lat dwóch lub aresztu.
4.
Jeżeli przestępstwo, określone w ust. 1, 2 lub 3, popełnia urzędnik w związku ze służbą, sąd może wymierzyć karę o połowę wyższą od najwyższego wymiaru kary, przewidzianego za dane przestępstwo.
5.
W przypadkach mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Art.  16.

W sprawach o przestępstwa, określone w art. 15, stosuje się przepisy art. 12 i 13 dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 437).

Art.  17.

W razie skazania za czyn, stanowiący naruszenie przepisu art. 3, sąd orzeka karę dodatkową przepadku wszelkich praw do wynalazku, patentu lub wzoru użytkowego.

Art.  18.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 384) z późniejszymi zmianami wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 43 otrzymuje brzmienie:

"Opisy wynalazków, z wyjątkiem opisów wynalazków tajnych, są jawne i dla każdego dostępne od chwili powzięcia przez Urząd Patentowy (Wydział Zgłoszeń Wynalazków) uchwały o udzieleniu patentu.",

2)
art. 128 uchyla się,
3)
art. 129 otrzymuje brzmienie:

"Opisy wzorów użytkowych oraz ich załączniki, z wyjątkiem opisów wzorów użytkowych tajnych, są jawne i dla każdego dostępne od chwili powzięcia przez Urząd Patentowy (Wydział Zgłoszeń Wzorów) uchwały o rejestracji wzoru użytkowego."

Art.  19.

Wykonanie ustawy porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  20.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024