Zastępcze dokumenty i adnotacje w aktach stanu cywilnego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 20 sierpnia 1940 r.
o zastępczych dokumentach i adnotacjach stanu cywilnego.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.

W czasie trwania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną mogą być w razie rzeczywistej potrzeby wydawane zastępcze dokumenty stanu cywilnego, zamiast wypisów z ksiąg stanu cywilnego, znajdujących się na okupowanym obszarze Państwa.

Art.  2.
1)
Dokumenty wymienione w artykule poprzedzającym wydaje na wniosek strony Minister Sprawiedliwości.
(2)
Strona ma obowiązek udowodnienia prawdziwości danych potrzebnych do; wystawienia dokumentu. W przypadku dowodu ze świadków konieczne jest zeznanie co najmniej dwóch wiarogodnych osób.
Art.  3.
1)
Urzędami powołanymi do przyjmowaniu wniosków o wydanie dokumentów, wymienionych w art. 1, oraz do przeprowadzenia zaofiarowanych dowodów są urzędy konsularne R.P. i wydziały konsularne w przedstawicielstwach dyplomatycznych R.P.
(2)
Świadków przesłuchiwać może tylko kierownik urzędu konsularnego, inny zaś urzędnik tylko wówczas, gdy otrzyma imienne upoważnienie Ministra Spraw Zagranicznych udzielone w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
(3)
Świadków należy przed przesłuchaniem uprzedzić o odpowiedzialności z art. 140 Kodeksu Karnego i wzmiankę o tym umieścić w protokóle przesłuchania, który podpisują strona, świadkowie oraz spisujący protokół.
(4)
Po przeprowadzeniu dowodów akta zostaną przedstawione Ministrowi Sprawiedliwości do decyzji.
Art.  4.

Osoby zamieszkałe w siedzibie rządu polskiego mogą składać wnioski o wydanie dokumentów wymienionych w art. 1 również w Ministerstwie Sprawiedliwości, które wówczas samo przeprowadza dowody z zachowaniem przepisu ust. (3) artykułu poprzedzającego.

Art.  5.

W razie ujawnienia, że twierdzenia i przedstawione dowody, na których podstawie został wystawiony zastępczy dokument stanu cywilnego, są niezgodne z prawdziwym stanem rzeczy, Minister Sprawiedliwości uchyli swą decyzję, unieważni dokument i ogłosi o tym w części drugiej Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  6.

Po zwolnieniu obszaru Państwa spod okupacji Ministerstwo Sprawiedliwości prześle odpis wystawionego dokumentu do właściwych ksiąg stanu cywilnego.

Art.  7.
1)
Jeżeli w związku z rozwiązaniem małżeństwa, zmianą nazwiska, przysposobieniem, uznaniem ślubności lub w innych przypadkach prawo przewiduje konieczność lub możliwość dokonania adnotacji w aktach stanu cywilnego, a właściwe księgi znajdują się na okupowanym obszarze Państwa, adnotacja może być dokonana zastępczo w aktach Ministerstwa Sprawiedliwości.
(2)
Jeżeli podstawą adnotacji jest orzeczenie sądowe lub decyzja władzy administracyjnej, adnotacja może nastąpić dopiero po stwierdzeniu, że podstawa ta jest prawomocna.
Art.  8.

Po zwolnieniu obszaru Państwa spod okupacji Ministerstwo Sprawiedliwości prześle odpis adnotacji do właściwych akt stanu cywilnego celem dokonania w nich odpowiedniej wzmianki.

Art.  9.
1)
Wysokość opłat za wystawienie zastępczych dokumentów stanu cywilnego i dokonywanie zastępczych adnotacji stanu cywilnego określi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych i Skarbu.
(2)
Osoby niezamożne będą korzystały z całkowitego lub częściowego zwolnienia od opłat.
Art.  10.

Dekret niniejszy traci moc obowiązującą w odniesieniu do całego Państwa lub jego poszczególnych części w terminach ustalanych przez rozporządzenia Rady Ministrów.

Art.  11.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych i Skarbu.

Art.  12.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024