Dozór nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 stycznia 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

Na podstawie art. 8 lit. a), b), c), e) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343), art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przekazaniu zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach zdrowia publicznego Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 493) i art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 lipca 1932 r. o wprowadzeniu nazwy "Minister Opieki Społecznej" i "Ministerstwo Opieki Społecznej" (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 597) zarządzam co następuje:
§  1.
1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają:
1)
wyrób, sprzedaż i inne wprowadzanie w obieg środków kosmetycznych;
2)
środki kosmetyczne stosowane w zakładach dokonywających zabiegi kosmetyczne (fryzjerskie, golarnie, instytuty upiększania, gabinety kosmetyczne itp.);
3)
opakowanie środków kosmetycznych.
2.
Kontroli władz dozoru w ramach, zakreślonych art. 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343), podlegają środki kosmetyczne w pomieszczeniach, w których są wyrabiane, przetwarzane, przechowywane, sprzedawane lub w inny sposób wprowadzane w obieg tudzież te pomieszczenia.
§  2.
Środkami kosmetycznymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są:
1)
środki kosmetyczne do skóry i paznokci:
a)
mydła toaletowe oraz mydła, proszki, kremy i pasty do golenia,
b)
kremy, pasty, emulsje, galaretki, olejki, balsamy,
c)
pudry (stałe i w płynie), szminki (barwiczki),
d)
maski, plastry, papiery kosmetyczne, masy plastyczne, emalie,
e)
środki przeciw poceniu się,
f)
płyny i octy toaletowe,
g)
środki do masażu i do nacierania,
h)
sole i dodatki do kąpieli (nie lecznicze),
i)
środki na odciski,
j)
środki do pielęgnowania, polerowania, barwienia paznokci, lakiery, pomadki oraz środki do zmywania lakierów, pomadek;
2)
środki kosmetyczne do włosów:
a)
mydła i szampony do włosów i głowy,
b)
płyny do włosów i skóry głowy,
c)
olejki, brylantyny, pomady,
d)
środki do barwienia włosów,
e)
środki na odwłosienie,
f)
środki do trwałej ondulacji;
3)
środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów:
a)
płyny i tabletki do płukania jamy ustnej i zębów,
b)
proszki, pasty i mydełka do zębów,
c)
ołówki, pomadki i płyny do warg.
§  3.
Środki kosmetyczne:
1)
wymienione w § 4 ust. (1) podlegają rejestracji w Ministerstwie Opieki Społecznej i nie mogą być wprowadzane w obieg, o ile nie są zarejestrowane,
2)
wymienione w § 6 ust. (2) podlegają zgłoszeniu w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie,
3)
nie podlegają rejestracji ani zgłoszeniu środki wymienione w §§ 4 i 6 oraz środki kosmetyczne już zarejestrowane na podstawie rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 25 czerwca 1934 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 523).
§  4.
1.
Obowiązek rejestracji, przewidziany w § 3 pkt 1) dotyczy:
1)
środków do barwienia włosów,
2)
środków na odwłosienie,
3)
środków na odciski.
2.
Celem wpisania do rejestru należy złożyć do Ministerstwa Opieki Społecznej przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie lub przez miejscowo właściwą filię tego Zakładu podanie o rejestrację, dołączając do niego:
1)
2 próby środka kosmetycznego w ilości wystarczającej do zbadania;
2)
wzór etykiet (opakowań) oraz druków reklamowych, z jakimi środek kosmetyczny ma być wprowadzony w obieg w sprzedaży hurtowej i detalicznej; tekst etykiety (opakowania) powinien zawierać:
a)
imię i nazwisko wytwórcy (firmę) oraz adres wytwórni,
b)
nazwę środka kosmetycznego,
c)
numer rejestru;
3)
dane o składzie jakościowym środka kosmetycznego;
4)
szczegółowy opis sposobu użycia (zastosowania).
3.
Zarejestrowane środki kosmetyczne, wprowadzone do obiegu, powinny być zaopatrzone w etykietę zgodną z przepisem ust. (2) pkt 2) i umieszczoną zarówno na zewnętrznym, jak i na bezpośrednim opakowaniu.
4.
Przepisy ust. (1), (2) i (3) stosują się również do środków kosmetycznych sprowadzanych z zagranicy oraz z obszarów, na których niniejsze rozporządzenie nie obowiązuje. Środki te mogą mieć na etykietach (opakowaniach) napisy wymienione w ust. (2) pkt 2) lit. a), b) w języku obcym, druki zaś reklamowe oraz opisy sposobu użycia (zastosowania) powinny być w języku polskim.
5.
W przypadkach, gdy umieszczenie wszystkich danych, wymienionych w ust. (2) pkt 2), na opakowaniu bezpośrednim lub na samym środku kosmetycznym (§ 6 ust. (1)) nie jest możliwe ze względów technicznych (np. małe wymiary opakowania), dane powyższe mogą być uwidocznione w skrótach.
§  5.
Środek kosmetyczny znajdujący się w obiegu zostaje skreślony z rejestru, o ile zostanie stwierdzone, że:
1)
nie odpowiada przepisom niniejszego rozporządzenia,
2)
posiada skład niezgodny z danymi zgłoszonymi stosownie do § 4 ust. (2) pkt 3),
3)
posiada etykiety i opakowanie niezgodne z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Opieki Społecznej,
4)
jest reklamowany przez wytwórcę w sposób niedozwolony (§ 7).
§  6.
1.
Środki kosmetyczne, nie wymienione w § 4 ust. (1), nie podlegają obowiązkowi rejestracji, podpadają natomiast pod wszystkie przepisy niniejszego rozporządzenia z wyjątkiem przepisów § 4 ust. (1), (2), (3), § 5, § 22 ust. (1).

Na etykietach, opakowaniach zewnętrznych jak i bezpośrednich oraz w tekstach tłoczonych bezpośrednio na nierejestrowanych środkach kosmetycznych powinny być umieszczone następujące dane:

1)
nazwa środka kosmetycznego,
2)
imię i nazwisko wytwórcy (firma) oraz adres wytwórni.
2.
Obowiązek zgłoszenia, przewidziany w § 3 pkt 2), dotyczy następujących środków kosmetycznych:
1)
kremy,
2)
szminki (barwiczki),
3)
środki przeciw piegom,
4)
środki przeciw poceniu się,
5)
płyny przeciw łupieżowi i na porost włosów,
6)
ołówki, pomadki, płyny do warg,
7)
środki do jamy ustnej i zębów (płyny, tabletki, proszki, pasty, mydełka).
3.
Zgłaszający obowiązani są złożyć do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie zgłoszenie o wytwarzanych środkach kosmetycznych (załącznik Nr III), dołączając do tego zgłoszenia:
a)
wzór etykiety, zawierający dane wymienione w ust. (1),
b)
opis sposobu użycia (zastosowania),
c)
dane dotyczące składu jakościowego i ilościowego środka kosmetycznego,
d)
teksty druków reklamowych dla środka kosmetycznego,
e)
opłatę za zbadanie prawidłowości zgłaszanego środka według obowiązujących przepisów o opłatach za badanie artykułów żywności i przedmiotów użytku - w wysokości zł 5 1 .

Zgłoszenia należy składać oddzielnie dla każdego środka podlegającego zgłoszeniu, przy tym dla środków już znajdujących się w obiegu, w terminie trzymiesięcznym od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, dla nowowytwarzanych zaś środków przed przystąpieniem do masowej produkcji. Środki kosmetyczne pochodzenia zagranicznego winny być zgłoszone przed wprowadzeniem ich do obiegu, a środki znajdujące się w obiegu w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Zgłoszone dane stanowią tajemnicę urzędową.

4.
O ile Państwowy Zakład Higieny nie wysunie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia danego środka kosmetycznego żadnych zastrzeżeń co do zawartych w zgłoszeniu danych lub co do tekstu druków reklamowych, zgłaszający może wprowadzić do obiegu dany środek kosmetyczny pod warunkiem zachowania przepisów niniejszego rozporządzenia oraz danych zawartych w zgłoszeniu.
§  7.
Reklamy środków kosmetycznych, ogłaszane w jakiejkolwiek bądź formie (w czasopismach, w drukach, przez wyświetlanie itp.), nie mogą zawierać danych mogących wprowadzić w błąd co do czasu, miejsca lub sposobu wyrobu, a także co do pochodzenia, składu, własności, jakości i wartości użytkowej oraz działania danych środków kosmetycznych.
§  8.
1.
Do czynności związanych z wyrobem, sprzedażą i innym wprowadzaniem w obieg środków kosmetycznych nie mogą być dopuszczone osoby, dotknięte jedną z chorób wymienionych w art. 2 pkt 1-28 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r.o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198) albo inną chorobą zaraźliwą lub odrażającą chorobą skórną. Osoby zajęte przy czynnościach związanych z wyrobem i wprowadzaniem w obieg środków kosmetycznych powinny zachowywać należytą czystość.
2.
Wyrób środków kosmetycznych powinien się odbywać w pomieszczeniach suchych, widnych, należycie przewietrzanych i utrzymywanych w należytej czystości.
§  9.
1. Zabrania się używać do wyrobu środków kosmetycznych związków należących do kategorii trujących lub gwałtownie działających, zwłaszcza środków wymienionych w wykazie A (załącznik Nr 1) do niniejszego rozporządzenia.
2.
Związki wymienione w wykazie B (załącznik Nr II) do rozporządzenia niniejszego mogą być stosowane wyłącznie przy wyrobie środków kosmetycznych, wymienionych w powyższym wykazie dla każdego związku. Przy stosowaniu tych związków powinny być przestrzegane normy ilościowe ustalone w tym załączniku. Dopuszczalne odchylenia od tych norm nie mogą przekraczać 5%.
3.
Uzupełnienia wykazów A i B będą, niezależnie od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw R. P.,ogłaszane w Monitorze Polskim przez Ministra Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
4.
Związki używane jako materiały pomocnicze do wyrobu środków kosmetycznych powinny być wolne od zanieczyszczeń substancjami niedopuszczalnymi do środków kosmetycznych.
5.
Zanieczyszczenia techniczne miedzią, ołowiem lub arsenem, pochodzące z naczyń do wyrobu opakowań środków kosmetycznych, nie mogą w żadnym przypadku przekraczać następujących norm:

zanieczyszczenia miedzią powyżej 10 mg

" ołowiem " 5 mg

" arsenem " 2 mg

na 100 g produktu.

§  10.
Do barwienia środków kosmetycznych mogą być używane jedynie barwniki przewidziane w przepisach o barwieniu artykułów żywności i przedmiotów użytku.
§  11.
1.
Zabrania się wprowadzać do obiegu środki kosmetyczne:
1)
szkodliwe dla zdrowia wskutek:
a)
obecności związków wymienionych § 9 ust. (1),
b)
obecności związków w ilości przekraczającej normy określone w załączniku Nr II do niniejszego rozporządzenia, z uwzględnieniem dopuszczalnego odchylenia (§ 9 ust. (2) zdanie ostatnie),
c)
zepsucia (zjełczenie tłuszczu, rozkład poszczególnych składników pod wpływem działania powietrza, temperatury, światła itp.),
2)
o ile tekst etykiet, opakowań lub reklam zawiera dane, mogące wprowadzić nabywców w błąd co do wartości użytkowej lub co do własności działania danego środka.
2.
Środki kosmetyczne, wymienione w ust. (1) pkt 1), powinny być zajęte, a w razie potrzeby natychmiastowego usunięcia ich z obiegu, ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia, powinny ulec zniszczeniu. Jedynie środki, w których skład wchodzi znaczna zawartość związków metali szlachetnych, mogą być, na życzenie strony i za zgodą Państwowego Zakładu Higieny oraz pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed użyciem ich jako środki kosmetyczne (np. przez skażenie), przerobione celem wydzielenia z nich tych związków.
3.
Środki kosmetyczne wymienione w ust. (1) pkt 2) powinny być zajęte aż do chwili zmiany etykiet (opakowań), reklam.
§  12.
1.
Wszelkie naczynia do przechowywania oraz wprowadzania w obieg środków kosmetycznych muszą być sporządzone z materiału nieszkodliwego dla zdrowia i odpornego na działanie składników zawartych w tych środkach kosmetycznych lub sporządzane w sposób zabezpieczający całkowicie przed wpływem szkodliwego materiału na środek kosmetyczny (ust. (2) pkt 2 lit. a), b), c)).
2.
W szczególności:
1)
naczynia metalowe (pudełka, tuby, itp.) oraz pobiała tych naczyń muszą być wolne od arsenu i nie zawierać zanieczyszczeń powyżej 1%,
2)
naczynia metalowe (pudełka, tuby, itp.) używane do przechowywania, pakowania lub wprowadzania w obieg środków kosmetycznych mogą być sporządzane z glinu, cyny, niklu, żelaza ocynowanego (biała blacha) lub emaliowanego. Naczynia z ołowiu lub cynku mogą być dopuszczone do tych celów jedynie z zastrzeżeniem zachowania następujących warunków:
a)
naczynia (pudełka, tuby itp.) powinny być równomiernie cynowane (platerowane tj. obustronnie pokryte wwalcowaną w ołów lub cynk warstwą cyny), przy tym stosunek cyny do ołowiu lub cynku powinien być nie mniejszy niż 6:94, czyli grubość każdostronnej warstwy cynowej powinna stanowić 3% grubości warstwy ołowiu lub cynku;
b)
zawartość zanieczyszczeń w cynie użytej do pokrycia ołowiu lub cynku nie może przekraczać 1%;
c)
warstwa cyny powinna być szczelna i dokładnie izolować treść środka kosmetycznego od masy ołowiowej lub cynkowej.
§  13.
Do opakowania bezpośredniego i zewnętrznego środków kosmetycznych niedopuszczalna jest folia ołowiowa; używana do tych celów folia cynowa lub glinowa nie może zawierać zanieczyszczeń ponad 1%.
§  14.
Papier i inne materiały służące do bezpośredniego opakowania środków kosmetycznych mogą być barwione tylko barwnikami dopuszczalnymi do barwienia tych środków (§ 10) i nie mogą zawierać składników szkodliwych dla zdrowia, w szczególności arsenu i ołowiu.
§  15.
1.
Sprzedaż hurtowa i detaliczna środków kosmetycznych odbywać się może wyłącznie w opakowaniu wytwórni w warunkach odpowiadających wymaganiom higieny.
2.
Mydła toaletowe mogą być sprzedawane bez opakowania. Na mydłach tych powinny być uwidocznione: imię i nazwisko (firma) wytwórcy i siedziba wytwórni.
3.
Środki kosmetyczne, poza przypadkiem wyszczególnionym w ust. (2), mogą być stosowane z opakowania luzem (z naczyń otwartych) tylko w zakładach, w których dokonywane są zabiegi kosmetyczne i tylko dla dokonania zabiegu na miejscu w zakładzie. W zakładach tych naczynia zawierające środki kosmetyczne powinny posiadać odpowiednie etykiety z wyszczególnieniem nazwy środka kosmetycznego, imienia i nazwiska wytwórcy (firmy) oraz adresu wytwórni. Środki kosmetyczne muszą odpowiadać przepisom niniejszego rozporządzenia niezależnie od tego, czy środki te są w zwykłym trybie odprzedawane, czy też stosowane na miejscu do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.
§  16.
Środki kosmetyczne do skóry i paznokci:
1)
Kremy do pielęgnowania skóry nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

krezolu,

fenolu,

wolnego aldehydu mrówkowego,

wolnych wodorotlenków alkalicznych,

węglanów sodu i potasu w ilości powyżej 0,5% w przeliczeniu na Na2CO3 względnie na K2O3,

kwasu salicylowego w ilości powyżej 2%, amidochlorku rtęci w kremach przeciwko piegom w ilości powyżej 5%. Wprowadzanie do obiegu kremu z amidochlorkiem rtęci powinno się odbywać z zachowaniem następujących warunków:

a)
opakowanie musi być szczelne i nie przepuszczające światła,
b)
na opakowaniu zewnętrznym powinien być uwidoczniony zielony pas z wyraźnym napisem: "Ostrożnie: Środek silnie działający", a w opisie sposobu użycia (zastosowania) wyraźne zaznaczenie, że przy stosowaniu kremu tego, zwłaszcza przez czas dłuższy, mogą wystąpić ujemne dla zdrowia skutki.
2)
Mydła toaletowe do oczyszczania skóry nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

boraksu, siarki i pumeksu,

o ile obecność tych składników nie jest zaznaczona na etykiecie (opakowaniu),

wolnych wodorotlenków alkalicznych w ilości powyżej 0,1%,

węglanów sodu i potasu w ilości powyżej 0,5% w przeliczeniu na Na2CO3 względnie na K2CO3.

Przepis powyższy dotyczy również płatków i proszków mydlanych przeznaczonych do oczyszczania skóry, jednak zaznaczenie na ich etykiecie (opakowaniu) obecności boraksu nie jest obowiązkowe.

Przepis pkt 2) stosuje się również do mydeł, kremów i proszków do golenia; w środkach tych dopuszczalny jest amoniak (wolny lub związany) w ilości do 1%.

3)
Pudry (proszkowane, prasowane, płynne) do pielęgnowania skóry nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

związków rtęci z wyjątkiem siarczku rtęci (cynobru),

związków baru z wyjątkiem siarczanu baru,

krzemionki (SiO2).

4)
Szminki (barwiczki) (płynne, maziste, stałe) do zabarwiania skóry powinny odpowiadać przepisom pkt 1) i 3) z tym wyjątkiem, iż środki te nie mogą zawierać kwasu salicylowego więcej niż 1%.
5)
Środki przeciw poceniu się nie mogą zawierać:

fenolu, krezolu oraz soli kwasu chromowego,

aldehydu mrówkowego w ilości powyżej 1%,

kwasu salicylowego w ilości powyżej 2%,

a środki przeciwko poceniu się nóg - w ilości powyżej 3%.

6)
Środki na odciski płynne lub półpłynne nie mogą zawierać:

kwasu salicylowego powyżej 20%,

kwasu mlekowego powyżej 10%,

środki zaś stałe nie mogą zawierać kwasu salicylowego powyżej 40%.

7)
Dodatki do kąpieli przewidziane niniejszym rozporządzeniem jako to: sole, proszki, płyny zapachowe, nie obejmują środków leczniczych stosowanych do kąpieli.
§  17.
Środki kosmetyczne do włosów:
1)
Mydła, proszki mydlane i szampony do czyszczenia skóry głowy i włosów powinny odpowiadać przepisom § 16 pkt 2) z tym, że ilość boraksu jest w nich ograniczona do 50% bez obowiązku zaznaczania tej procentowości na etykiecie (opakowaniu), kwaśny zaś węglan sodu jest dopuszczalny w ilości najwyżej 40%.
2)
Płyny do włosów nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

wolnego amoniaku w ilości powyżej 1% , z wyjątkiem płynów do trwałej ondulacji, w których wolny amoniak dopuszczalny jest w ilości do 10%,

wolnych kwasów mineralnych,

węglowodorów chlorowanych, z wyjątkiem czterochlorku węgla,

fenolu, krezolu w ilości powyżej 1%,

kwasu salicylowego w ilości powyżej 1%.

3)
Olejki, brylantyny, pomady do pielęgnowania włosów powinny odpowiadać przepisom pkt 2).
4)
Środki do barwienia włosów nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

wolnego kwasu siarkowego lub azotowego,

wolnego kwasu solnego w ilości powyżej 0,1%,

wolnego niezwiązanego amoniaku w ilości powyżej 1%,

wolnych wodorotlenków alkalicznych w ilości powyżej 0,3% (wag.),

wolnego kwasu fosforowego w ilości dającej kwasowość ogólną wyższą od odpowiadającej 5 cm3 ługu normalnego w 100 cm3, nadtlenku wodoru w ilości powyżej 5%, tj. o zawartości nadtlenku wodoru powyżej 5 g w 100 cm3,

pyrogallolu w ilości powyżej 3%,

nadmanganianów,

związków baru.

Ponadto środki te nie mogą zawierać:

a)
metali ciężkich z wyjątkiem:

srebra, dopuszczalnego jedynie w postaci amoniakalnego roztworu zawierającego najwyżej 5% w przeliczeniu na srebro metaliczne;

miedzi, dopuszczalnej jedynie w połączeniu z henną lub innym garbnikowym, nieszkodliwym dla zdrowia, surowcem roślinnym, w ilości najwyżej 5% w przeliczeniu na miedź metaliczną i w zastosowaniu do włosów, z wyjątkiem brwi i rzęs;

preparaty z zawartością miedzi muszą mieć na opakowaniu zewnętrznym zielony pas z wyraźnym napisem: "Ostrożnie: Środek silnie działający", a w opisie sposobu użycia wyraźne zaznaczenie, że działa on szkodliwie na brwi i rzęsy;

b)
następujących kwasów i ich soli:

paraaminofenolosulfonowego,

ortoaminofenolosulfonowego,

paraaminodwufenyloaminosulfonowego,

dwumetylofenylodwuaminosulfonowego,

ortofenylenodwuaminosulfonowego,

parafenylenodwuaminosulfonowego,

w ilości powyżej 4%; środki kosmetyczne zawierające te kwasy mogą być wprowadzone do obiegu jedynie z zachowaniem następujących warunków: na opakowaniu zewnętrznym tych środków powinien być uwidoczniony zielony pas z wyraźnym napisem: "Ostrożnie: Środek silnie działający", a w opisie sposobu użycia (zastosowania) wyraźne zaznaczenie, że przy stosowaniu ich mogą wystąpić ujemne skutki dla zdrowia;

c)
paratoluenodwuaminy w ilości powyżej 5%; do środków kosmetycznych zawierających paratoluenodwuaminę stosuje się przepis pkt 4) lit. b) dotyczący opakowania.
5)
Środki na owłosienie (płyny, plastry, proszki) nie mogą zawierać poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

związków baru,

związków talu,

wodosiarczków, siarczków i wielosiarczków alkalicznych w ogóle, siarczków zaś strontu lub wapnia w ilości dającej alkaliczność części rozpuszczalnych w wodzie wyższą niż 8% w obliczeniu na wodorotlenek wapnia lub 12% w obliczeniu na wodorotlenek strontu.

§  18.
Środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów:
1)
Płyny i tabletki do płukania jamy ustnej i zębów nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

chloranów

aldehydu mrówkowego,

fenolu, krezolu,

wolnych kwasów mineralnych,

wolnego kwasu borowego i salicylowego.

Płyny wprowadzone do obiegu w stanie nierozcieńczonym (eliksiry) nie mogą zawierać nadtlenku wodoru w ilości powyżej 3% (wag.)

2)
Proszki, pasty i mydełka do czyszczenia zębów nie mogą zawierać, poza związkami wymienionymi w § 9 ust. (1):

nadtlenków i innych nadzwiązków, o ile powodować mogą przy użyciu powstanie związków kwaśnych.

Do środków tych stosują się przepisy pkt 1) z tym wyjątkiem, że pasty do zębów mogą zawierać do 5% chloranu potasowego.

Ponadto środki wymienione w pkt 1) i 2) nie mogą zawierać:

boraksu w ilości powyżej 0,5%,

salolu w ilości powyżej 0,25%,

mentolu w ilości powyżej 3% w proszkach, pastach, mydełkach do zębów i jamy ustnej,

mentolu w ilości powyżej 6% w płynach (eliksirach) do jamy ustnej i zębów,

tymolu w ilości powyżej 0,5%,

benzoesanu sodu powyżej 2%,

estru etylowego i propylowego kwasu paraoksybenzoesowego w ilości powyżej 0,5%.

3)
Ołówki, pomadki i płyny do barwienia warg powinny w szczególności odpowiadać przepisom § 10.
§  19.
1.
Wyrób, sprzedaż oraz inne wprowadzanie w obieg środków kosmetycznych nie odpowiadających przepisom rozporządzenia niniejszego, są wzbronione.
2.
Przepisy rozporządzenia niniejszego stosują się również do środków kosmetycznych sprowadzanych z zagranicy lub z obszarów, na których rozporządzenie niniejsze nie obowiązuje.
3.
O ile ze względu na zapotrzebowanie rynku zagranicznego wyrób środków kosmetycznych odbywać się będzie odmiennie od przepisów rozporządzenia niniejszego, wytwórca obowiązany jest donieść o tym bezzwłocznie wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  20.
Środki, w których skład wchodzą pierwiastki promieniotwórcze a stosowane jako środki kosmetyczne, nie podpadają pod przepisy rozporządzenia niniejszego.
§  21.
1.
Zezwolenia na wyrób i obieg środków kosmetycznych, udzielone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują swoją moc, o ile środki te odpowiadają przepisom rozporządzenia.
2.
Zezwolenia na wyrób i obieg środków kosmetycznych, nie odpowiadających przepisom niniejszego rozporządzenia, a znajdujących się w obiegu w chwili wejścia w życie rozporządzenia, tracą moc po upływie jednego roku od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
§  22.
1.
Przy wprowadzaniu do obiegu rejestrowanych środków kosmetycznych przestrzeganie zgodności z przepisami rozporządzenia niniejszego lub warunkami zastrzeżonymi w uprzednio wydanych zezwoleniach (§ 21) jest w pierwszym rzędzie obowiązkiem osoby (firmy), na której nazwisko środek został zarejestrowany lub zezwolenie zostało wydane.
2.
Przy wprowadzaniu do obiegu nierejestrowanych środków kosmetycznych przestrzeganie zgodności z przepisami niniejszego rozporządzenia jest w pierwszym rzędzie obowiązkiem osoby (firmy) wprowadzającej dany środek do obiegu, przestrzeganie zaś zgodności danych wymienionych w zgłoszeniu ze stanem faktycznym - osoby składającej zgłoszenie.
3.
Przy wprowadzaniu do obiegu środków kosmetycznych sprowadzanych z zagranicy i z obszarów, na których niniejsze rozporządzenie nie obowiązuje, przestrzeganie zgodności z przepisami niniejszego rozporządzenia jest w pierwszym rzędzie obowiązkiem osoby (firmy) wprowadzającej dany środek do obiegu.
4.
Przy wprowadzaniu do obiegu środków kosmetycznych z naczyń otwartych (luzem) w myśl § 15 ust. (3) przestrzeganie zgodności z przepisami niniejszego rozporządzenia jest w pierwszym rzędzie obowiązkiem osoby wprowadzającej w obieg (stosującej) dany środek kosmetyczny.
§  23.
Środki kosmetyczne nie odpowiadające przepisom rozporządzenia niniejszego, mogą być w obiegu nie dłużej niż w przeciągu jednego roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia, o ile nie są to środki uznane przez władze dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku za szkodliwe dla zdrowia.
§  24.
Kto narusza przepisy rozporządzenia niniejszego, podlega karom przewidzianym w rozdziale II rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343).
§  25.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 25 czerwca 1934 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 523).
Załączniki

ZAŁĄCZNIK I.

Wykaz A związków niedopuszczalnych w środkach kosmetycznych.

Alkohol metylowy.

Alkohol propylowy.

Alkohol skażony, z wyjątkiem alkoholu skażonego specjalnymi środkami do wyrobu środków kosmetycznych.

Akonityna, pseudoakonityna, pikroakonityna.

Aminofenol i dwuaminofenol (amidol).

Anilina i jej pochodne alkilowane.

Antymon i jego związki.

Arsen i jego związki.

Bar i jego związki, z wyjątkiem siarczanu baru (wykaz B załącznik II).

Betanaftol.

Chrom i jego związki, z wyjątkiem tlenku chromu (wykaz B załącznik II).

Dwusiarczek węgla.

Eter etylowy (siarkowy), eter naftowy.

Helleboreina.

Hydrochinon.

Kadm i jego związki, z wyjątkiem siarczku kadmu (wykaz B załącznik II).

Kantarydyna.

Kardol.

Kotoina.

Kwas cyjanowodorowy i jego pochodne.

Kwas pikrynowy i jego sole.

Kwas szczawianowy i jego sole.

Metafenylenodwuamina.

Metol.

Nadmanganiany.

Naftoloamina.

Naftyloamina.

Naftylenodwuamina.

Nitrofenol.

Nitrobenzen.

2-nitrozo-1-naftol.

1-nitrozo-2-naftol.

Olejek gorczyczny.

Ołów i jego związki.

Paraaminodwufenyloamina.

Paraaminofenylotoluyloamina.

Paradwuaminoanizol.

Parafenylenodwuamina.

Pochodne związków wymienionych w wykazie A:

aminofenoli, aminonaftoli, związków jedno- lub wieloaminowych, związków nitrowych i nitrozowych stosowanych jako zasady barwnikowe - z wyjątkiem pochodnych sulfonowych umieszczonych w wykazie B (załącznik II).

Pierwiastki promieniotwórcze.

Pilokarpina.

Pumeks, z wyjątkiem mydeł do oczyszczania skóry.

Pyrokatechina.

Rtęć i jej związki, z wyjątkiem siarczku rtęci (cynober) i amidochlorku rtęci (wykaz B załącznik II).

Siarczki, wodorosiarczki i wielosiarczki alkaliczne, z wyjątkiem siarczku wapnia i strontu (wykaz B załącznik II).

Strychnina.

Szkło wodne.

Tal i jego związki.

Uran i jego związki.

Weratryna.

Węglowodory chlorowane, z wyjątkiem czterochlorku węgla.

Związki i przetwory pochodzące z jagody wilczej (atropa belladona).

ZAŁĄCZNIK II.

Wykaz B związków dopuszczalnych z ograniczeniami.

Nazwa związku Środek kosmetyczny Ilość maksymalna w odsetkach (gramy w 100 cm3 płynu wzgl. odsetek wagowy przy subst. mazistych lub stałych)
Aldehyd mrówkowy Środki przeciw poceniu się 1
Amidochlorek rtęci Kremy (przeciw piegom) 5
Amoniak (NH3) Mydła, kremy, proszki do golenia, płyny do włosów, olejki, brylantyny, pomady 1
Amoniak (NH3 wolny, niezwiązany) Środki do barwienia włosów 1
Amoniak (NH3) Płyny do włosów (trwałej ondulacji) 10
Amoniakalny roztwór srebra Środki do barwienia włosów 5

w przeliczeniu na srebro metal.

Benzoesan sodu Środki do jamy ustnej i zębów 2
Benzoesan sodu Inne środki kosmetyczne bez ograniczenia
Boraks Mydła z deklaracją
Boraks Mydła i proszki mydlane do mycia włosów i głowy, szampony, płyny do włosów (trwałej ondulacji) 50
Boraks Środki do nacierania, kremy, emulsje, maski 5
Boraks Środki do jamy ustnej i zębów 0,5
Chinina (alkaloidy chinowe) Płyny do włosów, olejki, brylantyny, pomady 1
Chinina (sole chininy) Kremy i pudry (przeciw opalaniu się) 4
Chloran potasu Mydełka, pasty do zębów 5
Czterochlorek węgla Płyny do włosów bez ograniczenia
Ester etylowy i propylowy kwasu paraoksybenzoesowego Środki do jamy ustnej i zębów 0,5
Ester etylowy i propylowy kwasu paraoksybenzoesowego Inne środki kosmetyczne bez ograniczenia
Fenol Płyny do włosów, olejki, brylantyny, pomady, mydła 1
Krezol Płyny do włosów, olejki, brylantyny, mydła, pomady 1
Kwas paraaminodwufenyloaminosulfonowy i jego sole Środki do barwienia włosów 4
Kwas ortofenylenodwuaminosulfonowy i jego sole Środki barwienia włosów 4
Kwas parafenylenodwuaminosulfonowy i jego sole Środki do barwienia włosów 4
Kwas dwumetylofenylodwuaminosulfonowy i jego sole Środki do barwienia włosów 4
Kwas ortoaminofenolosulfonowy i jego sole Środki do barwienia włosów 4
Kwas paraaminofenolosulfonowy i jego sole Środki do barwienia włosów 4
Kwas fosforowy (wolny) Środki do barwienia włosów maks. kwasowość

odpow. 5 cm3 ługu

norm. w 100 cm3

Kwas mlekowy Płyny do włosów, kremy, środki do nacierania 3
Kwas mlekowy Środki na odciski 10
Kwas octowy Płyny do włosów, środki do nacierania, środki przeciw poceniu się 5
Kwas salicylowy Płyny do włosów, olejki, brylantyny, pomady, szminki (barwiczki) 1
Kwas salicylowy Kremy, środki do nacierania, środki przeciw poceniu się 2
Kwas salicylowy Mydła, środki przeciw poceniu się (do nóg) 3
Kwas salicylowy Środki płynne na odciski 20
Kwas salicylowy Środki stałe na odciski 40
Kwas solny Środki do barwienia włosów 0,1
Miedź i jej związki (z henną lub garbnikowym nieszkodliwym dla zdrowia surowcem roślinnym) Środki do barwienia włosów (z wyjątkiem brwi i rzęs) 5

w przeliczeniu na miedź metaliczną

Mentol Płyny (eliksiry) do jamy ustnej i zębów 6
Mentol Pasty, proszki, mydełka do jamy ustnej i zębów, środki do nacierania 3
Nadtlenek wodoru Płyny (eliksiry) do jamy ustnej i zębów 3 (wag.)
Nadtlenek wodoru Środki do barwienia włosów 5
Nadtlenek wodoru Środki do nacierania 2,5 (wag.)
Paratoluenodwuamina Środki do barwienia włosów 5
Pumeks Mydła do czyszczenia skóry z deklaracją
Pyrogallol Środki do barwienia włosów 3
Rezorcyna Płyny do włosów, środki do nacierania, kremy, olejki, brylantyny, pomady 2
Rezorcyna Środki do barwienia włosów 3
Salol Środki do jamy ustnej i zębów 0,25
Siarczan baru (ch. cz.) Mydła, pudry, szminki, kremy, maski bez ograniczenia
Siarczek cynku Mydła, szminki (barwiczki) 5
Siarczek kadmu Mydła, szminki (barwiczki), pudry 5
Siarczek rtęci Mydła, kremy, pudry, szminki (barwiczki) bez ograniczenia
Siarczek strontu Środki na odwłosienie 12 (alkal. cz.

rozp. obl. jako

Sr(OH)2)

Siarczek wapnia Środki na odwłosienie 8 (alkal. cz.

rozp. obl. jako

Ca(OH)2)

Siarka Mydła z deklaracją
Siarka Mydła do mycia włosów i głowy, pudry, kremy 3
Stearynian cynku Mydła, szminki, kremy, pudry z wyjątkiem przysypek dla dzieci bez ograniczenia
Tlenek chromu Mydła, szminki (barwiczki) 0,5
Tlenek cyny Środki do pielęgnowania paznokci bez ograniczenia
Tlenek cyny Mydła, szminki (barwiczki) 5
Tymol Środki do jamy ustnej i zębów 0,5
Węglany sodu i potasu Kremy, szminki, mydła, płatki i proszki mydlane, środki przeciw poceniu się, płyny do skóry 0,5

w obl. na Na2CO3

wzgl. K2CO3

Węglan sodu kwaśny Mydła, proszki mydlane, szampony 40
Wodorotlenek alkal. (wolne) Mydła, płatki i proszki mydlane 0,1
Wodorotlenki alkaliczne (wolne) Środki do barwienia włosów 0,3 (wag.)
Zasadowy azotan bizmutu Szminki (barwiczki), kremy, pudry 10
Zasadowy chlorek bizmutu Szminki (barwiczki), kremy, pudry 10

ZAŁĄCZNIK III.

ZGŁOSZENIE.

Tajemnica urzędowa.

Do

Państwowego Zakładu Higieny

w Warszawie.

Firma .......................................................

mająca swoją siedzibę w ................. przy ul. ................ nr .....

jako wytwórnia (przedstawiciel wytwórni na teren Rzeczypospolitej Polskiej) ........... ...............................................................

produkująca (wprowadzająca do obiegu) środki kosmetyczne, w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 stycznia 1939 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 72), zgłasza środek kosmetyczny pn.: .............................................................. ,

który wprowadza lub zamierza wprowadzić do obiegu.

Do zgłoszenia niniejszego dołącza się, oprócz danych wyszczególnionych w § 6 ust. (3) lit. a) - e) wzór tekstu na etykietę (opakowanie) i dla druków reklamowych oraz kwit z opłaty wniesionej na konto czekowe P. K. O. lub do kasy Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Prawdziwość powyższych danych oraz zgodność zgłoszenia ze stanem faktycznym stwierdzam.

................... , dnia ................

Podpis zgłaszającego

Załączniki pieczątka

1   Kwota powyższa została podana zgodnie z treścią opublikowaną w Dz. U. z 1939 r. Nr 13, poz. 72, bez uwzględnienia zmian wprowadzonych ustawami: z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz.U.50.50.459) oraz z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024