Wykonanie ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o morskich opłatach portowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 23 kwietnia 1936 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o morskich opłatach portowych.

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 2 i art. 7 ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o morskich opłatach portowych (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 286) zarządzam co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
W państwowych morskich portach handlowych pobiera się następujące opłaty portowe:
a)
za wejście i wyjście statku (tonnażowe),
b)
za postój statku (postojowe),
c)
za przystanie i nabrzeża (przystaniowe),
d)
za wylądowanie lub przyjęcie pasażera (pasażerskie),
e)
za wyładowanie lub naładowanie towaru (ładunkowe),
f)
za służbę pilotową (pilotowe),
g)
za korzystanie z administrowanych przez władze portowe urządzeń portowych, jak magazynów, urządzeń przeładunkowych i innych.
§  2. 1
Morskie opłaty portowe wymierzają i pobierają w morskich portach handlowych urzędy morskie. W morskich portach handlowych wydzielonych z administracji morskiej na podstawie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) wymierzają i pobierają morskie opłaty portowe zarządy przedsiębiorstw państwowych.
§  3.
Opłaty portowe wymierza się na podstawie obowiązujących taryf po złożeniu zgłoszeń i dokumentów, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem lub w taryfach opłat.

W razie niezłożenia w terminie wymaganych dokumentów i zgłoszeń albo podania nieprawdziwych danych, właściwa władza ustala wysokość opłat na podstawie posiadanych przez nią danych, a w razie ich braku stosuje najwyższe stawki taryfowe, niezależnie od dalszej odpowiedzialności obowiązanego do uiszczenia opłat za uszczuplenie tych opłat.

Ulgi przewidziane w taryfach opłat dla towarów tranzytowych są stosowane na podstawie zgłoszenia płatnika i dopiero przy lub po wywozie towarów z portu. Zgłoszenie to powinno być uskutecznione w nieprzekraczalnym terminie dni 30 od dnia wyjścia towaru z portu z równoczesnem przedstawieniem dowodów, stwierdzających przywóz i wywóz towaru.

Nadpłacone opłaty portowe podlegają zwrotowi w drodze wymiaru dodatkowego.

§  4. 2
Od wymiaru opłat portowych, dokonanego przez urzędy morskie lub przez zarządy przedsiębiorstw państwowych, przewidzianych w § 2 ust. 2, przysługuje odwołanie do Ministra Żeglugi.

Odwołanie należy wnieść w terminie dni 14 od daty doręczenia zawiadomienia o wymiarze do władzy, która dokonała wymiaru. W razie uznania odwołania za uzasadnione, władza która dokonała wymiaru, może zmienić pierwotną swoją decyzję. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje uiszczenia opłaty.

Wymiar opłat ustalony przez władzę odwoławczą jest ostateczny w administracyjnym toku instancyj.

§  5. 3
Od opłat nie uiszczonych w terminie płatności pobiera się dodatek za zwłokę w wysokości przewidzianej dekretem z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173).
§  6.
Ilekroć rozporządzenie niniejsze przewiduje złożenie zabezpieczenia może to być dokonane przez złożenie sumy gotówkowej, papierów wartościowych posiadających prawa pupilarne lub listów gwarancyjnych uznanych przez Ministerstwo Skarbu jako dostatecznie zabezpieczające.

Wysokość i sposób zabezpieczenia oznacza Urząd Morski.

Jednocześnie z zabezpieczeniem osoba zainteresowana składa deklarację, upoważniającą władze wymienione w § 2 do zrealizowania zabezpieczeń.

§  7.
Taryfy opłat portowych: tonnażowych, postojowych, przystaniowych, pasażerskich, ładunkowych i pilotowych ustala Minister Przemysłu i Handlu.

Ustalanie taryf opłat za korzystanie z administrowanych przez władze portowe urządzeń portowych, jak również ustalanie regulaminów korzystania z tych urządzeń, przekazuje się Dyrektorowi Urzędu Morskiego.

Taryfy opłat będą ogłaszane w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".

W przypadkach gospodarczo uzasadnionych Dyrektor Urzędu Morskiego może stosować zniżki taryfowe, które w odniesieniu do opłat, wymienionych w ust. 1 nie mogą przekraczać 50 % stawek ustalonych w taryfach.

II.

Przepisy dotyczące opłat: tonnażowych, postojowych, przystaniowych, pasażerskich, ładunkowych i pilotowych.

§  8.
Opłaty portowe: tonnażowe, postojowe, przystaniowe, pasażerskie, ładunkowe i pilotowe wymierza się dla każdego statku oddzielnie.

Opłaty tonnażowe wymierza się oddzielnie za wejście i oddzielnie za wyjście.

Na żądanie płatnika opłaty pilotowe mogą być wymierzane oddzielnie przy wejściu i oddzielnie przy wyjściu.

§  9.
Najpóźniej następnego dnia powszedniego po przyjściu statku, a w przypadkach przewidzianych w § 14 najpóźniej dnia czwartego kapitan statku lub jego zastępca składa w Kapitanacie Portu zgłoszenie przybycia (wzór Nr. 1), certyfikat okrętowy, świadectwo pomiarowe, listę pasażerów oraz spis załogi według roli zaciągowej.

W tym samym czasie i miejscu należy zgłosić ilość pasażerów oraz ładunki przeznaczone do wyładowania (wyokrętowania w porcie) (wzór Nr. 2) z dołączeniem wszystkich dokumentów dotyczących tych ładunków (manifest, spis ładunku, konosamenty).

§  10.
Przed wyjściem statku z portu, kapitan lub jego zastępca składa w Kapitanacie Portu zgłoszenie wyjścia (wzór Nr. 1a) i listę pasażerów; jednocześnie należy zgłosić ilość pasażerów oraz ładunki przeznaczone do załadowania (zaokrętowania) (wzór Nr. 2).

W przypadkach wymienionych w § 14 zgłoszenie może być dostarczone do Kapitanatu Portu w ciągu trzech dni po wyjściu statku.

§  11.
Niezależnie od zgłoszeń przewidzianych w §§ 9 i 10 podlegają zgłoszeniu najpóźniej w dni 30 po wywiezieniu - ładunki tranzytowe, przywożone i wywożone drogą morską (tranzyt morski - wzór Nr. 3), jak również ładunki przywożone lub wywożone drogą morską a wywożone lub przywożone drogą lądową (tranzyt morsko-lądowy - wzór Nr. 3a).
§  12.
Władza przyjmująca zgłoszenia przewidziane w §§ 9, 10 i 11 sprawdza niezwłocznie zgodność zgłoszeń z przedstawionemi dokumentami, poczem dokumenty te zwraca.
§  13.
Zawiadomienie o wymiarze opłat wymienionych w § 8 powinno być przez władzę wymiarową doręczone płatnikowi nie później niż w terminie dni 5-ciu od dnia dostarczenia potrzebnych dokumentów i zgłoszeń.

Opłaty muszą być uiszczone w ciągu 2-ch dni od daty doręczenia zawiadomienia o wymiarze, a w każdym razie przed wyjściem statku z portu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w §§ 14 i 17.

§  14.
Armatorzy, utrzymujący stałą komunikację morską między portami polskiemi lub portami polskiemi i zagranicznemi, mogą otrzymać do odwołania zezwolenie Urzędu Morskiego na regulowanie opłat portowych, wymienionych w § 8, miesięcznie zdołu, najpóźniej ostatniego dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Armatorzy, którzy mają swoją siedzibę w jednym z portów polskiego obszaru celnego lub tutaj utrzymują swój oddział, mogą uzyskać takie zezwolenie po złożeniu pisemnego zobowiązania regularnego uiszczania opłat. W razie braku takiej siedziby lub oddziału, zezwolenie będzie udzielone po złożeniu zabezpieczenia (§ 6).

Poza przypadkami przewidzianemu w ustępach poprzedzających Urząd Morski może udzielać ważnych do odwołania zezwoleń na regulowanie wspomnianych opłat w okresach dwutygodniowych ustalonych w tych zezwoleniach. Udzielanie takich zezwoleń jest uzależnione od złożenia zabezpieczenia oraz zobowiązania regularnego uiszczania opłat.

§  15.
Opłaty tonnażowe, pasażerskie, postojowe, przystaniowe i pilotowe mogą być uiszczane ryczałtem rocznie od statków stale używanych w obrębie portu, oraz od statków polskich i gdańskich używanych w żegludze przybrzeżnej do miejscowości położonych na wybrzeżu polskiem i gdańskiem, jak również od polskich i gdańskich holowników i statków rybackich.

Opłaty ryczałtowe roczne, uiszczone w jednym z portów polskich, obejmują odpowiednie opłaty we wszystkich portach polskich. Przepis ten-z zastrzeżeniem wzajemności - ma zastosowanie również do statków, używanych w żegludze przybrzeżnej między Gdynią i Gdańskiem, a które uiściły opłatę ryczałtową w porcie gdańskim.

§  16.
Opłaty tonnażowe, postojowe, przystaniowe i pilotowe mogą być również uiszczane ryczałtem każdorazowo od statków polskich i gdańskich, używanych w żegludze morsko-wiślanej lub w żegludze przybrzeżnej do miejscowości położonych na wybrzeżu polskiem i gdańskiem, od wszelkich holowników i statków rybackich oraz od wszelkich statków długości do 20 m.
§  17.
Statki, od których mają być uiszczone opłaty ryczałtem rocznie, należy zgłosić we właściwym Kapitanacie Portu zasadniczo w grudniu każdego roku kalendarzowego (wzór Nr. 4) dla ustalenia i pobrania opłaty na rok następny. Przy zgłoszeniu muszą być przedstawione: świadectwo pomiarowe, certyfikat okrętowy oraz świadectwo bezpieczeństwa lub inne dokumenty zastępcze, właściwe dla danego rodzaju statku.

W razie zgłoszenia statku do opłaty ryczałtowej rocznej po rozpoczęciu roku kalendarzowego, pobiera się opłatę w pełnej wysokości jak za cały rok.

Ryczałtowa opłata roczna winna być uiszczona w ciągu 10 dni, licząc od dnia doręczenia wymiaru.

Po uiszczeniu opłaty, urząd powołany do wymiaru wydaje dowód uiszczenia (wzór Nr. 5). Dowód ten powinien stale znajdować się na statku i być okazywany na każde żądanie władz portowych.

§  18.
Statki, od których mają być uiszczone opłaty ryczałtem jednorazowo, należy zgłosić we właściwym Kapitanacie Portu (wzór Nr. 6) wraz z dokumentami statku (certyfikat okrętowy, świadectwo pomiarowe lub inne dokumenty zastępcze).
§  19.
Nie podlegają każdorazowemu zgłoszeniu:
1)
statki zwolnione na podstawie obowiązującej taryfy od opłat portowych, wymienionych w § 8,
2)
statki posiadające dowód uiszczenia opłaty ryczałtowej rocznej o ile nie trudnią się przewozem towarów lub pasażerów, a jeśli trudnią się przewozem pasażerów - jeżeli uiściły opłatę ryczałtową roczną od tych przewozów.
§  20.
Zezwolenie na wyjście statku z portu udziela Kapitanat Portu po przedstawieniu dowodu uiszczenia opłat, z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 14 oraz po przedstawieniu dowodu dokonania odprawy celnej.

Dokumenty okrętowe przechowuje Kapitanat Portu przez cały czas postoju statku w porcie i zwraca je kapitanowi statku lub jego zastępcy przy udzielaniu zezwolenia na wyjście z portu.

§  21.
Właściciel, armator lub kapitan statku lub też ich zastępcy są obowiązani udzielać władzom wymienionym w § 2 wszelkich wyjaśnień potrzebnych do wymiaru opłat wymienionych w § 8 oraz przedstawiać na żądanie dodatkowe dokumenty.

Jeżeli osoba składająca zgłoszenie do wymiaru tych opłat uzyska wiadomość lub spostrzeże zaszły w zgłoszeniach błąd, który spowodował niższy wymiar opłaty, niż przewidziany na podstawie obowiązujących stawek taryfowych, obowiązana jest niezwłocznie złożyć dodatkowe zgłoszenia i przedłożyć potrzebne dokumenty dla dokonania dodatkowego wymiaru.

§  22.
Jeżeli w dokumentach złożonych dla wymiaru opłat portowych nie jest podana waga ładunku, wagę tę określa władza wymiarowa według swego uznania.

Obliczenie załadowania statku w m3 netto ustala się według zasady, że na pomieszczenie 1 tonny ładunku zużywa się 2 m3 przestrzeni statku netto, z wyjątkiem ładunków drzewa, przy których 1 m3 drzewa przyjmuje się na 1 m3 przestrzeni statku netto.

III.

Przepisy dotyczące opłat za korzystanie z administrowanych przez władze portowe urządzeń portowych.

§  23.
Z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 24 opłaty za korzystanie z urządzeń portowych muszą być uiszczane w terminie 2-ch dni od daty doręczenia zawiadomienia o wymiarze, a w każdym razie - jeśli chodzi o opłaty za magazyny portowe - przed odbiorem towaru z magazynu.

W razie złożenia towaru w magazynie na czas dłuższy niż dni 30 opłaty wymierza się okresowo za każde 30 dni składowania. Termin ten może być przedłużony przez Urząd Morski jednak nie więcej jak o dalsze dni 30.

§  24.
Urząd Morski może udzielać ważnych do odwołania zezwoleń na regulowanie opłat za korzystanie z wszystkich lub niektórych urządzeń portowych w okresach 2- tygodniowych ustalonych w tych zezwoleniach.

Udzielanie takich zezwoleń jest uzależnione od złożenia zabezpieczenia oraz zobowiązania regularnego uiszczania opłat (§ 6).

IV.

Przepisy końcowe.

§  25.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 10 dni po ogłoszeniu. Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy wykonawcze w sprawach unormowanych rozporządzeniem niniejszem, w szczególności rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 27 marca 1925 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 25 lipca 1924 r. o morskich opłatach portowych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 268), oraz rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 1 marca 1929 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie ustalenia wysokości i pobierania opłat za złożenie przesyłek i ładunków w państwowych hangarach portowych w Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 128) w brzmieniu rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 330) - z wyjątkiem § 2, do którego stosuje się przepis ustępu następnego rozporządzenia niniejszego.

Obowiązujące w chwili wydania rozporządzenia niniejszego taryfy opłat portowych i regulaminy korzystania i eksploatacji urządzeń portowych, tracą moc z dniem wejścia w życie taryf i regulaminów, wydanych w myśl § 7 rozporządzenia niniejszego.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 23 grudnia 1949 r. (Dz.U.49.64.518) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1949 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 23 grudnia 1949 r. (Dz.U.49.64.518) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1949 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 23 grudnia 1949 r. (Dz.U.49.64.518) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1949 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024