Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 1 września 1927 r.
o Stowarzyszeniu "Polski Czerwony Krzyż".

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" jest jedynem stowarzyszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działającem na zasadach konwencji genewskiej o polepszeniu losu chorych i rannych w armjach czynnych z dnia 6 lipca 1906 r. (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 28, poz. 225) oraz konwencji dotyczącej praw i zwyczajów wojny lądowej, podpisanej wraz z odnośnym regulaminem w Hadze w dniu 18 października 1907 r. (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 21, poz. 160 i 161). Stowarzyszeniu temu przysługuje prawo używania znaku i nazwy Czerwonego Krzyża (Krzyża Genewskiego).

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" pozostaje pod protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  2.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" wstępuje w miejsce stowarzyszenia "Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża", i obejmuje wszelkie tegoż prawa i obowiązki.

Art.  3.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" jest osobą prawna i może nabywać oraz pozbywać ruchomości i nieruchomości, według zasad określonych w statucie.

Art.  4.

Głównem zadaniem stowarzyszenia "Polski Czerwony Krzyż" jest współdziałanie z instytucjami sanitarno - wojskowemi w czasie wojny i przygotowanie się do tego współdziałania w czasie pokoju.

Niezależnie od uprawnień, przysługujących władzom administracyjnym z tytułu obowiązujących przepisów o nadzorze nad stowarzyszeniami lub nad poszczególnemi kierunkami działalności stowarzyszeń, przysługuje Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej prawo zatwierdzania statutu stowarzyszenia i jego zmian, a Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej prawo nadzoru nad wypełnianiem przez Polski Czerwony Krzyż należących do niego zadań.

Dla wykonania nadzoru Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej ustanowi delegata jako organ powołany do stałej kontroli gospodarki Polskiego Czerwonego Krzyża. Zakres działania delegata określi specjalna instrukcja. W razie stwierdzenia, iż Polski Czerwony Krzyż nie wypełnia lub wypełnia nienależycie swe zadanie-Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Pracy i Opieki Społecznej może zawiesić w działalności władze zarządzające Polskiego Czerwonego Krzyża przy równoczesnem zwołaniu z urzędu Walnego Zgromadzenia oraz ustanowieniu zarządu przymusowego na czas do przeprowadzenia nowych wyborów tych władz przez Walne Zgromadzenie.

Art.  5.

Z chwilą wybuchu wojny, ogłoszenia mobilizacji ogólnej, albo częściowej, jak również w wypadkach, w których tego wymaga interes Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów, stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" podlega całkowicie Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  6.

Stowarzyszenie "Polski Czerwony Krzyż" posiada prawo nadawania odznak honorowych za zasługi, położone na polu urzeczywistnienia zadań stowarzyszenia.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024