Prace budowlane rozpoczęły się w 2010 roku. Nowy obiekt został wyposażony w nowoczesną instalację sanitarną, grzewczą, oświetleniową, jak również multimedialną. Jest podzielony na dwie części. Jedna z nich to zmodernizowane skrzydło oddziału psychiatrycznego, natomiast druga część została przeznaczona na pomieszczenia biurowe, salę konferencyjną oraz nowoczesne archiwum medyczne.

- Od kiedy szpital psychiatryczny w Żurawicy jest w rękach samorządu województwa przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 18 mln złotych. To ważna jednostka na medycznej mapie usług Podkarpacia, gdyż leczy osoby borykające się z chorobami psychicznymi, a także uzależnionych od alkoholu. W przyszłości chcemy zwiększyć zakres świadczonych usług medycznych w Żurawicy i w szpitalu w Jarosławiu o leczenie innych uzależnień – powiedział Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Czytaj: Szpitale psychiatryczne przepełnione>>>

Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt niezbędny w procesie hospitalizacji pacjentów. Zwiększyła się również liczba łóżek – o 36, co znacznie poprawiło jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów dotkniętych chorobą psychiczną.

- Oddział ma wiele udogodnień dla personelu i pacjentów. Wyposażony jest w instalację nagłaśniającą, która umożliwia słuchanie muzyki lub audycji radiowych na całym oddziale. Nagłośnieniem sterują  pielęgniarki ze swojej dyżurki, które wiedzą czy kiedy można puszczać muzykę. W ogóle dyżurka to takie małe centrum dowodzenia, można z niej także sterować np. żaluzjami czy temperaturą w sali obserwacyjnej – mówi dyrektor szpitala w Żurawicy Mariusz Kwaśny.

W ramach przyznanych przez samorząd województwa środków na poddaszu budynku utworzono trzy pomieszczenia archiwum medycznego, które zostały wyposażone w nowoczesne szafy kartoteczne. Planowane są kolejne inwestycje w tym szpitalu. Placówka dostała z budżetu województwa kolejne pieniądze -  2,3 mln złotych na dokończenie modernizacji oddziału psychiatrycznego ogólnego nr 1.