Zgodnie z uzasadnieniem dostępnym na stronie Funduszu, w projekcie zmodyfikowano sposób rozliczania świadczeń w ramach programu badań prenatalnych prenatalnych oraz zmodyfikowano i doprecyzowano opisy warunków wymaganych i dodatkowych ocenianych.

Według projektu świadczeniodawcy biorący udział w postępowaniu w sprawie zawierania umowy o udzielanie świadczeń w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych zobowiązani są na dzień złożenia oferty oraz przez cały okres obowiązywania umowy oraz przez cały okres obowiązywania umowy, spełniać wszystkie wymagania określone między innymi w innych zarządzeniach.

Ponadto, w przypadku gdy świadczeniodawca udziela świadczeń profilaktycznych w zakresach:
1) program profilaktyki raka szyjki macicy - etap diagnostyczny;
2) program profilaktyki raka szyjki macicy - etap pogłębionej diagnostyki;
3) program profilaktyki raka piersi - etap podstawowy;
4) program profilaktyki raka piersi - etap pogłębionej diagnostyki;
- konieczna jest dodatkowo weryfikacja uprawnień do udzielenia świadczenia profilaktycznego, dokonana w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki poprzez aplikację internetową, udostępnianą przez oddział wojewódzki Funduszu.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o świadczeniach: programy profilaktyczne spójne z polityką NFZ >>>

Zarządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego podpisania. Zgodnie z treścią projektowanego zarządzenia 31 grudnia 2014 roku utraci moc zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 17 grudnia 2013 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne 81/2013/DSOZ.

Opracowanie: Jacek Tkacz