Był człowiekiem ogromnej siły i niezłomnego charakteru. Wierzyliśmy, że uda mu się przezwyciężyć chorobę, choć czuł się źle. Liczyliśmy, że i tym razem dokona czegoś niezwykłego - powiedziała PAP rzeczniczka Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu Magdalena Oberc.

To ogromna starta nie tylko dla naszego szpitala, ale dla całego świata medycyny, bo prof. Puchała wytyczał nowe ścieżki w leczeniu oparzeń - podkreśliła Oberc.

Prof. Jacek Puchała w krakowskim szpitalu był ordynatorem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń i kierownikiem Dziecięcego Centrum Oparzeniowego.

W 2009 r. otrzymał międzynarodową nagrodę imienia Giuseppe Whitakera, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie leczenia oparzeń przez radę chirurgów oparzeniowych z całego świata wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Prof. Puchała był w Polsce pionierem wszczepiania tzw. integry, czyli sztucznej skóry, która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

Wraz z prof. Mikołajem Spodarykiem tworzył krakowską szkołę leczenia oparzeń - zaawansowane leczenie chirurgiczne było łączone z leczeniem żywieniowym.

Pomagał małym pacjentom z całego kraju - dzieciom z rozległymi poparzeniami, rozszczepieniem wargi i podniebienia, wrodzonymi i nabytymi deformacjami czaszkowo-mózgowo-twarzowymi.

Prof. Puchała był specjalistą II st. w chirurgii dziecięcej i specjalistą w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Był członkiem Zarządu Głównego European Burns Association - EBA (2003-2005), a potem sekretarzem tej organizacji (2005-2007). W kadencji 2008 -2011 był sekretarzem generalnym European/ International Club for Pediatric Burns (ECPB). Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń - PTLO i prezesem Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii, członkiem - założycielem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Był laureatem wielu nagród m.in. nagrody Per aspera ad astra Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu Serce za Serce przyznanego przez Fundację Prometeusz i Orderu Uśmiechu. (PAP)

wos/ mp/