Zbigniewa N. zatrzymali w czwartek funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które prowadziło wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Katowicach postępowanie dotyczące nieprawidłowości w działaniu byłego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. 

Według CBA obszerny materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie wykazał, że podejrzany będąc zobowiązanym do nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym dopuszczał do dalszego działania hurtowni farmaceutycznej i podejmował decyzje korzystne dla przedsiębiorcy, pomimo ustaleń pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podmiotu.

Zatrzymany usłyszał zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Według podanych informacji, pierwszy z nich dotyczy przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia majątkowej przez inną osobę – chodzi o decyzje wydawane w czasie, gdy podejrzany był głównym inspektorem farmaceutycznym. Jak wcześniej podawało CBA, będąc zobowiązanym do nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym, N. dopuszczał do dalszego działania hurtowni farmaceutycznej i podejmował decyzje korzystne dla przedsiębiorcy pomimo ustaleń pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tego podmiotu.

Drugi przedstawiony N. zarzut dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności – poinformowała prok. Wichary. Chodzi o posiadanie w komputerze materiałów z pornografią dziecięcą, N. miał w komputerze tysiące plików z takimi materiałami.