Jak podkreśla Ewelina Kocur, koordynator zespołu do spraw promocji zdrowia w placówce w Zabrzu, szpital wszystkie swe działania prowadzi zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności.

 – Aktywnie współdziałamy z lokalnym otoczeniem. Poprzez współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami policealnymi dajemy możliwość nauki zawodu i zdobywania wiedzy studentom i uczniom. Wspieramy lokalną społeczność poprzez takie akcje jak szkolenia w przedszkolach „Dlaczego warto myć ręce?” oraz „Czytajmy Babciom i Dziadkom”, zachęcającą uczniów do czytania książek starszym ludziom – mówi Ewelina Kocur.

Zabrzański szpital aktywnie angażuje się też w ochronę środowiska naturalnego. Dzięki zakończonej w tym roku termomodernizacji ograniczono zużycie wody i energii oraz obniżono emisję zanieczyszczeń. W placówce obowiązują też ścisłe procedury segregacji odpadów.

Pracownicy szpitala mają możliwość podnoszenia kwalifikacji, poprzez udział w kursach i szkoleniach, a także dzięki dofinansowaniu studiów.
- W szpitalu określono ścieżki awansu dla poszczególnych kategorii zawodowych. Pracownicy korzystają również z bezpłatnych pakietów badań i szczepień. Zarząd motywuje ich do zdrowego trybu życia, między innymi poprzez organizację konkursu dla osób rzucających palenie – wylicza Ewelina Kocur.

Szpital Miejski w Zabrzu to miejsce, gdzie aktywnie promuje się zdrowie. W placówce działa bezpłatny punkt porad dietetycznych oraz bezpłatna szkoła rodzenia. Pracownicy szpitala zorganizowali kursy pierwszej pomocy dla uczniów zabrzańskich gimnazjów. Ponad 1700 zabrzańskich przedszkolaków dzięki akcji zorganizowanej przez Szpital Miejski w Zabrzu nauczyło się poprawnie myć ręce. Szpital współpracuje z lokalnymi mediami, w których cyklicznie ukazują się porady medyczne oraz artykuły i programy propagujące zdrowy tryb życia.

Szpital Miejski w Zabrzu jest drugą placówką ochrony zdrowia w województwie śląskim, która została wyróżniona certyfikatem Rzetelni.

Certyfikat Rzetelni przyznawany jest w czterech kategoriach "Rzetelny Samorząd", "Rzetelna Instytucja", "Rzetelni w Biznesie" oraz "Rzetelni w Ochronie Zdrowia". Ostatni przyznawany jest placówkom medycznym i firmom działającym w sektorze medycznym, które na każdym etapie działania kierują się rzetelnością, etyką, profesjonalizmem i efektywnością zarządzania. O certyfikat mogą ubiegać się placówki, które kierują się rzetelnością i uczciwością w kontaktach z pacjentami, kontrahentami, interesantami, uczciwie i rzetelnie wykorzystują działania promocyjne i reklamowe, jednocześnie nie dyskredytując wizerunku konkurencji, stwarzają swoim pracownikom bardzo dobre warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy jak i rozwojowi zawodowemu, są wrażliwi na potrzeby środowiska lokalnego oraz prowadzą swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.

Organizatorem konkursu jest firma Europa 2000 Consulting sp. z o.o. oraz Mazowieckie Zrzeszenie Handlu, Przemysłu i Usług.

Czytaj więcej na temat GRC:

Compliance musi bazować na systemie informacji prawnej >>>
Compliance to efektywność wszystkich szczebli organizacji szpitala >>>
Zakopane: 250 procedur i standardów w ramach GRC >>>