Merytoryczna część konferencji rozpoczęła się wykładem prof. Kaspara Althoefer’a z Kings College w Londynie – szefa międzynarodowego projektu Stiff – Flop, w którym Fundacja bierze udział, obok 11 innych zespołów z 7 krajów świata. Projekt zakłada stworzenie inteligentnego, elastycznego manipulatora chirurgicznego wzorowanego na… ośmiornicy, a pracujący nad nim naukowcy gościć będą w Zabrzu, na pierwszych warsztatach organizowanych przez Fundację (4-6 XII) i poświęconych realizacji projektu. Na wstępie konferencji Roboty Medyczne prof. Kaspar Althoefer mówił o narzędziach wykorzystywanych w chirurgii obecnie i w przyszłości.
Konferencja zgromadziła również wielu innych, nadzwyczajnych gości. Z wykładem wystąpili m.in.: Mehran Anvari z Kanady - sławny innowacyjny chirurg znany m.in. z pierwszej teleoperacji szpital - szpital i udziału w oryginalnych projektach testujących możliwość operacji w warunkach statków kosmicznych i statków podwodnych (NEMO), Richard Satava z USA – pionier chirurgii robotowej na świecie, pierwszy człowiek, który operował prototypem robota chirurgicznego, członek i doradca wielu projektów Pentagonu i DARPA - amerykańskiej agencji rządowej zajmującej się rozwojem technologii wojskowej oraz Mirosław Hermaszewski - lotnik i kosmonauta, który jako pierwszy i jedyny Polak, w 1978 r., w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, na statku Sojuz-30, odbył lot w kosmos.


O doświadczeniach w użyciu robotów medycznych mówili także pionierzy polskiej chirurgii robotowej: prof. Andrzej Bochenek (wykonał ponad 300 operacji robotem AESOP oraz przeprowadził pierwsze w Polsce operacje zapożyczonym robotem Zeus), prof. Romuald Cichoń (przeprowadził wiele unikatowych operacji robotem da Vinci w Dreźnie), prof. Wojciech Witkiewicz (operuje we Wrocławiu jedynym działającym w Polsce robotem da Vinci) i dr Zbigniew Nawrat – realizator projektu polskiego robota Robin Heart, który prezentowany był w trakcie konferencji, podobnie jak robot do rehabilitacji kończyn dolnych, skonstruowany w zabrzańskim ITAM.

Podczas konferencji odbyły się również liczne wystąpienia dotyczące konstrukcji, programowania, sterowania i stosowania robotów chirurgicznych, ortopedycznych i społecznych.
Finalną częścią konfrencji była specjalna sesja konkursowa dla młodych naukowców o nagrodę „Statuetka Robina” i nagrodę publiczności „Strzała Robina”.

Źródło: www.frk.pl