25 maja br. w Siedlcach wystawiono pierwszą elektroniczną receptę. Dokument – w ramach pilotażu – mogą wystawiać lekarze w 6 placówkach w dwóch miastach: w Siedlcach i Skierniewicach. Pacjenci mogą je zrealizować w 55 aptekach. – 63 apteki miały wejść do pilotażu, ale były problemy z oprogramowaniem. Firma, które je przygotowywała nie wydała aktualizacji – mówi Cieszyński.

Cieszyński podał, że w sumie wystawiono ponad 1700 recept, ale z tego ponad tysiąc dla pacjentów, a resztę – w ramach testów – przez m.in.: urzędników ministerstwa zdrowia i pracowników Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

26 lekarzy wystawiało e-recepty

- W trakcie pilotażu pojawiają się błędy, które staramy się na bieżąco usuwać np. u lekarza w Skierniewicach na wydruku informacyjnym była podana błędna informacja i apteka odmówiła jej realizacji, czego nie powinna zrobić – mówi Cieszyński. – Rozmawiamy z właścicielami aptek, ale także z lekarzami, by sprawdzić, co trzeba poprawić w systemie.

Cieszyński podał, że robią także testy krzyżowe, bo chcą, by każda apteka zrealizowała recepty wystawione przez każdego z 6 świadczeniodawców. – Zrealizowałyśmy już 62 proc. testów krzyżowych – mówi Cieszyński. - Chcemy mieć pewność, że w każdej z tych aptek da się zrealizować taka receptę.

Z danych resortu wynika, że ze 150 lekarzy, którzy zostali zgłoszeni przez podmioty, że mają wydawać e-recepty, tylko 26 je faktycznie wystawiało. – Rekordzista wystawił 300 recept – mówi Cieszyński. - Dużo zależy od lekarza. Jak ktoś chce, to wystawia takie dokumenty.

E-recepty mogą wystawiać tylko ci lekarze, którzy mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i związany z tym certyfikat.

 

Połowa pacjentów powyżej 60 lat

Ze statysty wynika, że więcej e-recept było wystawionych w Siedlcach niż w Skierniewicach.

–  Z rozmów z lekarzami wynika, że wiek pacjenta nie jest przeszkodą. Jedna czwarta osób, które zrealizowały e-recepty miała powyżej 70 lat. Prawie połowa była powyżej 60 r. - podał Cieszyński. 

Wiceminister poinformował, że lekarze podkreślają, że nie mają czasu na to, by tłumaczyć jak działa e-recepta, dlatego we wszystkich placówkach wystawiających takie dokumenty, utworzyli punkty konsultacyjne, w których pacjent może się dowiedzieć, jak działa e-dokument, ale także może na miejscu założyć profil zaufany. Mając taki profil pacjent może założyć swoje konto na Internetowym Koncie Pacjent. Na tym koncie znajdą się informacje o wszystkich wystawionych e-receptach i ich realizacji oraz informacje o tym, ile do leku w ramach refundacji dopłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Potrzebne PESEL i kod

E-recepta, wydawana jest w postaci kodu kreskowego. Może trafić do pacjenta w trzech wersjach: wydruku papierowego tzw. informacyjnego, który zawiera także informacje o dawkowaniu, SMS-a lub maila.

Jeśli pacjent ma profil zaufany, wtedy na jego telefon trafi 4- cyfrowy kod w postaci SMS-a lub przesyłany jest na adres mailowy.

Aby zrealizować e-receptę, pacjent podaje w aptece otrzymany SMS-em lub mailem kod lub podaje wydruk e-recepty z kodem kreskowym. Musi także podać swój numer PESEL (nie jest konieczne pokazywane dokumentu tożsamości). Na tej podstawie farmaceuta wydaje lek.

Wszystkie dane zawarte w elektronicznej recepcie trafiają w tzw. technologiczną chmurę, na serwery rządowego systemu „recepta” i stamtąd dostępne są dla NFZ i innych podmiotów. Na jednej recepcie może zostać wypisany tylko jeden lek. Jeżeli lekarz ordynuje więcej niż jeden preparat wypisuje tyle recept, ile leków i pakuje je w paczki po 5 recept.

W przypadku przepisania kilku leków pacjent może realizować każdy w innej aptece, posługując się tym samym kodem otrzymanym w postaci SMS-a czy maila lub tym samym wydrukiem.

Od 2020 e-recepta obowiązkowa w całej Polsce

Cieszyński podkreśla, że nie wszyscy pacjenci są  przekonani do dokumentów w wersji elektronicznej. - Potrzeba czasu i edukacji. Wychodzi na to, że pacjenci przekonali się do już do e-zwolnień, bo o nich dużo słyszą. W przypadku recept nie są jeszcze tacy otwarci - mówi wiceminister i dodaje, że chcą, by we wrześniu e-recepty były wystawiane także w Krynicy Górskiej, a pod koniec września pilotaż ma się zakończyć i wtedy zostaną wyciągnięte wnioski, co należy poprawić.

– Chcemy, by do końca roku wszystkie apteki w Polsce miały zainstalowany moduł, który pozwala na realizację recept w wersji elektronicznej - mówi Cieszyński.

Lekarze będą mieć obowiązek wystawiania recept w wersji elektronicznej od 1 stycznia 2020 r. Wtedy e-recepta ma być obowiązkowa już w całej Polsce.