W myśl umowy gdański samorząd wesprze należące do samorządu pomorskiego szpitale wchodzące w skład spółki Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna) oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. Umowa zakłada, że w tym roku Gdańsk przekaże podmiotom leczniczym ponad 1,9 mln zł. W przyszłym roku pomoc ta wyniesie prawie 1,2 mln zł, a w roku 2020 – ponad 1,2 mln zł.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił, że gdański samorząd od lat stara się pomagać finansowo ulokowanym na jego terenie placówkom szpitalnym, umarzając należny miastu podatek od nieruchomości, ale też przekazując pieniądze na zakup urządzeń lub inne wyposażenie.

Natomiast prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że decyzje o tym, na co konkretnie zostaną wydane przekazywane przez gdański samorząd pieniądze, podejmą wspólnie przedstawiciele magistratu, pomorskiego samorządu oraz szefostwo szpitali. Adamowicz dodał, że fundusze pójdą głównie na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia.

Prezydent zaznaczył też, że  samorząd gminny nie odpowiada za ochronę zdrowia. - Ale mimo to czuję moralny obowiązek, żeby, w miarę możliwości finansowych miasta, wspierać szpitale marszałkowskie właśnie tymi środkami finansowymi – powiedział. I przypomniał, że w ostatnich 10 latach miasto Gdańsk umorzyło położonym na jego terenie szpitalom 12 mln zł podatku od nieruchomości. Dodatkowo w ostatnich 5 latach miasto kupiło i przekazało szpitalom sprzęt wart ponad 2,2 mln zł. (ks/pap)