Jeśli wyrób medyczny jest sprzedawany ze stawką 8 procent, to i sprzedaż wyposażenia wchodzącego w skład takiego wyrobu będzie objęta taką obniżoną stawką. Jest to jedna sprzedaż i jedno świadczenie – wskazał WSA w wyroku z 25 lipca 2016 roku. 

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza sprowadzać z Korei Południowej aparaty USG używane między innymi w diagnostyce ginekologicznej, kardiologicznej i onkologicznej. 

Importowane ultrasonografy będą składać się z jednostki centralnej (zestaw komputerowy i dysk twardy), ekranu LCD i/albo ekranu LED, specjalnej klawiatury do obsługi wyświetlanego obrazu i jego zapisu, niezbędnego oprogramowania służącego do odczytywania i interpretacji wyników i sond. Całość tych elementów jest niezbędna i konieczna do uznania, że dane urządzenie jest kompletne, bezpieczne i zdatne do użytku, a brak któregokolwiek elementu uniemożliwia prawidłowe korzystanie z ultrasonografu.

 [-OFERTA_HTML-]Według spółki ultrasonografy i wymienione produkty są wyrobem medycznym lub wyposażeniem wyrobu medycznego, zatem do ich sprzedaży znajdzie zastosowanie stawka 8-procentowa VAT.

Tymczasem fiskus twierdził, że wyrób medyczny i wyposażenie wyrobu to odrębne przedmioty o różnych właściwościach i że części zamienne nie spełniają definicji wyposażenia wyrobu medycznego. 

Sprawa trafiła do WSA, który orzekł jak podano wyżej.

Cały artykuł www.podatki.abc.com.pl