Uruchomiony w lutym ubiegłego roku WCPR w Poznaniu obejmuje obecnie blisko 3,5 mln mieszkańców - to najwięcej w skali kraju. W środę, w ramach ostatniego etapu integracji, do systemu włączono Kalisz oraz powiaty: kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński i krotoszyński - poinformował w środę na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Jak poinformowano, wprowadzany w Wielkopolsce i na terenie całego kraju system powiadamiania ratunkowego ma charakter operatorski, co oznacza rozdzielenie funkcji odbierania zgłoszeń alarmowych od funkcji dysponowania sił i środków na miejsce zdarzenia.

"Połączenia na numer 112 w regionie obsługiwane są przez 56 znających języki obce operatorów, którzy dysponują nowoczesnymi mapami cyfrowymi, umożliwiającymi szybką lokalizację osoby zgłaszającej zdarzenie. Do końca kwietnia planowane jest zwiększenie obsady stanowisk operatorskich do 70" - podał rzecznik wojewody Tomasz Stube.
Jak dodał, od początku roku operatorzy odebrali blisko 200 tys. połączeń. W sytuacji wymagającej interwencji przekazują oni zgłoszenie dyspozytorom pogotowia, policji lub straży pożarnej. Według wyliczeń, ok. 75 proc. wszystkich zgłoszeń na numer alarmowy 112 to zgłoszenia fałszywe i niezasadne.

Według wojewody pełną funkcjonalność system ma osiągnąć z końcem 2013 roku. W maju ma być gotowy system wspomagania dowodzenia, dzięki niemu przyjmowana przez WCPR informacja od razu będzie przekazywana do odpowiednich służb. Od początku 2014 roku ma działać również pięć scentralizowanych dyspozytorni medycznych w Koninie, Kaliszu, Lesznie, Pile i Poznaniu.

"One są przygotowane, wyposażamy je w sprzęt i podłączamy do sieci. W przypadku dyspozytorni scentralizowanych możemy wezwać więcej karetek przy masowych zdarzeniach - wiemy, gdzie one są; jest więcej osób, które przyjmują telefony" - powiedział wojewoda.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, dostępnym przez całą dobę z telefonów stacjonarnych i komórkowych. System powiadamiania ratunkowego integruje ratownictwo medyczne, straż pożarną oraz policję, co znacznie przyśpiesza informowanie odpowiednich służb i reagowanie na sytuacje zagrożenia.