„W świetle aktualnych badań ryzyko dla zdrowia stwarzane przez e-papierosy jest stosunkowo niewielkie” - podkreślają sygnatariusze dokumentu.
 
Pod wspólnym oświadczeniem wydanym 15 września 2015 roku podpisało się 13 organizacji ochrony zdrowia publicznego, między innymi instytucje od lat walczące z  uzależnieniem od tytoniu, takie jak  Action on Smoking and Health, British Lung Foundation i Cancer Research UK. Sygnatariuszem dokumentu jest również Association of Directors of Public Health i Public Health England, która jest autorem raportu opublikowanego w sierpniu 2015, z którego wynika, że e-papierosy są 95 procent mniej szkodliwe od ich tradycyjnych odpowiedników.
 
- Jest to pierwsze wspólne oficjalne oświadczenie dotyczące papierosów elektronicznych, pod którym podpisało się tak wiele organizacji będących autorytetami w dziedzinie ochrony zdrowia. Celem tej publikacji jest zdecydowana walka z mylnym przekonaniem, że e-papierosy mogą być tak samo szkodliwe jak papierosy tradycyjne, które powstrzymuje wielu przewlekłych palaczy przed sięgnięciem po e-papierosa - mówi Jerzy Jurczyński ze stowarzyszenia eSmoking Association. 
 
Zdaniem ekspertów podpisanych pod wspólnym dokumentem, papierosy elektroniczne są najpopularniejszym i najbardziej efektywnym narzędziem walki z nałogiem tytoniowy. Z ich pomocy w rzucaniu nałogu korzysta ponad 10 razy więcej osób,  niż z pomocy specjalistycznych poradni.
 
- Naszym obowiązkiem jest dodanie otuchy 1,1 milionom użytkowników e-papierosów, którzy całkowicie zaprzestali palenia” - napisano w oświadczeniu. Wskazano w nim również na potrzebę prowadzenia badań analizujących długofalowe skutki korzystania z e-papierosów.
 
- Liczymy, że takie badania, a w szczególności badania kliniczne będą prowadzone przez niezależne rządowe instytucje badawcze. Jestem przekonany, że wszystkie firmy branżowe będą wspierać tego typu projekty - apeluje Jerzy Jurczyński z eSmoking Association.
 
Autorzy publikacji widzą w papierosach elektronicznych nadzieję na poprawienie niechlubnych statystyk: palenie tytoniu jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Koszty leczenia, a także koszty społeczne wynikające z przedwczesnej śmierci osób cierpiących na choroby odtytoniowe, są ogromne i wynoszą w Wielkiej Brytanii miliardy funtów. (pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
  
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl