Lecznicza solanka pochodzi z głębokości 255 metrów i 235 metrów. Woda została poddana badaniom i  analizom fizykochemicznym, mikrobiologicznym oraz izotopowym. Składnikiem swoistym nadających jej cechy lecznicze jest mineralizacja.

- Potwierdzenie leczniczych właściwości wielickich solanek pozwoli nam wzbogacić ofertę uzdrowiska o kolejne zabiegi – powiedział prezes Kopalni Soli Wieliczka SA Kajetan d’Obyrn. – W Parku św. Kingi trwa budowa tężni, w której będziemy mogli wykorzystać do inhalacji aerozol wytwarzany z naszych z solanek. Dobroczynne właściwości podziemnych wód pozwalają również śmiało myśleć o wskrzeszeniu w Wieliczce tradycji leczniczych kąpieli.

Solanka ma dobroczynny wpływ na skórę – gromadzi się na niej tworząc tzw. „płaszcz solny”, pobudza zachodzące w skórze  procesy biochemiczne, poprawia ukrwienie. Kąpiele solankowe zalecane są w chorobach narządu ruchu  o podłożu  reumatycznym, zwyrodnieniowym, w stanach pourazowych kości, stawów. Skuteczność kąpieli solankowych obserwuje się także przy leczeniu nerwic wegetatywnych. Odłożona w naskórku sól pobudza czynność autonomicznego układu nerwowego, a zatem wielu narządów wewnętrznych. Polecane są również okłady z solanki. Solankowe inhalacje działają leczniczo w schorzeniach układu oddechowego

Do tej pory w Wieliczce leczono głównie mikroklimatem – bogate w chlorek sodu kopalniane powietrze działa jak naturalny inhalator. Teraz do celów leczniczych zostanie użyta również solanka. Pacjenci będą mogli zażyć leczniczych inhalacji zarówno pod ziemią, jak i w gabinetach na powierzchni. W przyszłości możliwy też będzie zakup słonej wielickiej wody mineralnej do sporządzania kąpieli w domu.
 

Źródło - Kopalnia Soli Wieliczka