Odnosząc się do danych z lutego i marca 2014 można wywnioskować, że pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej czekają na wizytę  u specjalisty krócej o 0,7 miesiąca niż pacjenci oczekujący na konsultacje we wszystkich dziedzinach medycyny

Natomiast aby uzyskać niezabiegowe leczenie onkologiczne w maju 2014 roku chory musiał średnio czekać około 0,5 miesiąca. Jest to czas krótszy o 0,9 miesiąca w porównaniu do wszystkich świadczeń leczniczych zweryfikowanych w lutym i marcu 2014 w Barometrze WHC w ramach pełnego katalogu dziedzin medycyny.

Według najnowszych danych zebranych przez WHC, na wizytę u pulmonologa czeka się średnio 0,87 miesiąca. Następnie chory jest kierowany na tomografię komputerową klatki piersiowej, na którą poczeka około 2,38 miesiąca. Kolejnym etapem jest wizyta u
specjalisty z zakresu chirurgii klatki piersiowej - 1 miesiąc oczekiwania. Jeżeli istnieje możliwość przeprowadzenia leczenia radykalnego, na operację chory czeka średnio 0,7 miesiąca. Jeżeli jednak chory nie zostanie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego po wizycie u onkologa, na którą oczekuje około 2 tygodnie, ma dwie możliwości: leczenie systemowe (chemioterapia, terapia ukierunkowana molekularnie) lub radioterapia. W kolejce do leczenia w ramach  teleradioterapii raka płuca pacjent czeka około 0,58 mies.

W hematologii i hematoonkologii na największe ograniczenia dostępności do leczenia chory spotyka wyłącznie we wcześniejszych etapach, czyli najdłużej czeka na wizytę u specjalisty hematologa (3,52 miesiąca) oraz na  diagnostykę (badanie cytogenetyczne 3,93 miesiąca).

Najszybciej świadczenie uzyska chory na przewlekłą białaczkę szpikową w ramach leczenia imatinibem. Na rozpoczęcie leczenia poczeka około pół tygodnia. Najdłuższy czas oczekiwania zweryfikowany przez Fundację do tyczy leczenia anagrelidem nadpłytkowości samoistnej w ramach programu lekowego. Średnio, pacjent spełniający wszystkie kryteria do przystąpienia do programu (nadpłytkowość samoistna; niedostateczna reakcja na hydroksymocznik; liczba płytek krwi powyżej 1 500 G/l) poczeka na rozpoczęcie leczenia ponad miesiąc.

Wśród świadczeń radioterapii w maju 2014 roku najkrócej chory czekał w przypadku raka tarczycy, natomiast najdłużej pacjent skierowany na leczenie paliatywne w wyniku nieoperacyjnego raka płuc dającego przerzuty do mózgu.

OnkoBarometr WHC, to kolejny po Baromentrze WHC projekt Fundacji Watch Health Care. Jego zadaniem jest monitorowanie zmian w dostępie do świadczeń diagnostycznych i leczniczych w ramach 5 dziedzin medycyny z zakresu onkologii (chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii, onkologii sensu stricte, oraz radioterapii onkologicznej).

OnkoBarometr stanowi precyzyjne narzędzie monitorowania dostępu do „gwarantowanych” świadczeń onkologicznych, które w najbliższych miesiącach i latach pozwoli sprawdzić czy składane przez polityków obietnice rzeczywiście przyniosą oczekiwany efekt w postaci dobrego dostępu do podstawowych świadczeń w walce z nowotworami.

Raport jest dostępny na stronie:
http://www.korektorzdrowia.pl/

Magdalena Okoniewska
Źródło: WHC