W maju 29 proc. wystawionych zwolnień była w formie elektronicznej, w kwietniu 25 proc., w marcu 17 proc., a w lutym było to 13 proc. E-zwolnienia wystawiło do 18 czerwca 33 844 lekarzy. Dla porównania: w maju było to 31 915, w kwietniu 25 530.

Od stycznia 2016 r. do 18 czerwca 2018 r. zostało wystawionych ponad 4 mln e-zwolnień. W tym samym okresie wystawiono 56 mln zwolnień na papierze.

W czerwcu prezydent podpisał ustawę, która zakłada wydłużenie do końca listopada 2017 r. czasu, do kiedy mogą być wystawiane zwolnienia w formie papierowej i elektronicznej. 

Samorząd lekarski przeciwny 

Naczelna Rada Lekarska podkreślała, że wprowadzenie obowiązkowych e-zwolnień doprowadzi do wykluczenia zawodowego starszych lekarzy. Maciej Hamankiewicz, wówczas prezes NRL mówił, że w wielu miejscach w Polsce są gabinety i poradnie, w których nie ma dostępu do internetu. Zwracał także uwagę na to, że chory może nie dostać zwolnienia, jeżeli lekarz przyjdzie na wizytę domową lub jeżeli dojdzie do awarii sieci.

Samorząd lekarski apelował, by nie likwidować papierowych, tradycyjnych zwolnień lekarskich. Chcą, by po 1. lipca lekarze nadal mieli wybór, jaką formę zwolnienia wystawią pacjentowi.   

ZUS przypomina, że lekarze mogą skorzystać dzięki portalowi PUE ZUS ze specjalnego certyfikatu. "Lekarz za pomocą tego certyfikatu może podpisywać i wysyłać zwolnienia lekarskie oraz inne wybrane dokumenty" - zwrócono uwagę.Według wcześniejszych przepisów papierowe zwolnienia miały przejść do historii od 1 lipca. Teraz lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS.

 

A.P.M/PAP

 

 
X

Lekarz


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Lekarz? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
 
X

E-zwolnienia


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu E-zwolnienia? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>