Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z trybem życia i dietą. Około 90 procent wszystkich przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, której główne przyczyny to nadwaga i otyłość, brak ruchu i starzenie się społeczeństwa.

Z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy organizowane są rozmaite wydarzenia propagujące zdrowy styl życia. Jednym z nich jest II Wielki Nocny Bieg Programu "PoZdro!".
Biegacze wystartują po północy, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza. Bieg będzie trwał 24 minuty, a liczba przebiegniętych przez nich kilometrów przełoży się na kwotę przekazaną ośrodkom, na rzecz których odbywa się tegoroczna impreza - Fundacji Diabeciaki „Pomoc Młodym Diabetykom” w Łodzi oraz Poradni Diabetologicznej przy Instytucie Matki I Dziecka w Warszawie. Na cele charytatywne zostaną również przekazane środki z opłaty wpisowej.

Podczas biegu dostępny będzie bufet z herbatą, foto-namiot oraz namiot do malowania uczestników odblaskowymi farbami; każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy.

Dzięki Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy podczas biegu będzie obecny DIABETOBUS, gdzie w godz. 22-2 będzie można bezpłatnie wykonać badania: pomiar ciśnienia, poziom cukru oraz hemoglobina glikowana.

Pakiety startowe będzie można odbierać od godz. 22.30; zakończenie imprezy zaplanowano około. godz. 1.15.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.po-zdro.pl/bieg/.
Program PoZdro! jest programem profilaktycznym realizowanym przez Fundację Medicover. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów przez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2.

Inna atrakcja organizowana z okazji Światowego Dnia to SŁODKI TRAMWAJ, który będzie jeździł po Warszawie w sobotę, w godzinach 10-15. Jest to inicjatywa Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Tramwaj jeździć będzie po trasie Ochota - Śródmieście - Praga - Śródmieście - Ochota, przejazd będzie bezpłatny, a w trakcie przejażdżki będzie można skontrolować poziom cukru we krwi.

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) na świecie na cukrzycę cierpi około 366 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz IDF liczba chorych będzie dramatycznie rosła - w 2030 r. może ich być 550 mln, a w Polsce prawie 5 mln.

Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Zdrowie człowieka a środowisko. Część 2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Obecnie w Polsce choruje co najmniej 3 mln osób, ale u jednej trzeciej choroba nie jest zdiagnozowana – wynika z raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”.
W rankingu IDF Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania cukrzycy – za Rosją, Portugalią i Cyprem.

Zapoczątkowany w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 24. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Zdrowy styl życia i cukrzyca: Zdrowe żywienie jest prawem, nie przywilejem. Działajmy już dziś, by zmienić jutro”. (pap)