Śledziona to narząd, który ma wiele istotnych zadań, jednak można bez niej zupełnie  normalnie funkcjonować. Całkowite  wycięcie  śledziony wykonuje się przede wszystkim u osób, u których uległa ona uszkodzeniu na przykład w wyniku urazu i w efekcie zaczęła krwawić do jamy brzusznej, bądź u tych zmagających się z chorobami hematologicznymi, przykładowo małopłytkowością. 

–  U dorosłych rzadko przeprowadza się ją w wyniku pojawienia się torbieli – w całej literaturze medycznej opisano zaledwie 800 podobnych przypadków, a właśnie z taką   stosunkowo  rzadką patologią musieliśmy się zmierzyć– mówi profesor Maciej Kielar, szef Kliniki Chirurgii Szpitala Medicover, który przewodniczył zespołowi operacyjnemu. 

W piśmiennictwie medycznym istnieją doniesienia o podobnych przypadkach operowanych   metodą  klasyczną. W ciągu ostatnich 10 lat coraz częściej wykorzystywane były miniinwazyjne operacje z zastosowaniem toru wizyjnego. Chirurdzy z  warszawskiego   Szpitala Medicover zdecydowali się na posłużenie się techniką laparoskopową. 

– Splenektomia przeprowadzona metodą klasyczną oznaczałaby bowiem nie tylko długi, bo   kilkutygodniowy  okres rekonwalescencji, ale też wymagałaby wykonania cięcia przez cały brzuch, które pozostawiłoby dużą bliznę pooperacyjną – ta natomiast w oczach naszej 22-letniej  pacjentki stanowiła trudny do zaakceptowania defekt  – mówi profesor Maciej Kielar. 

– Między innymi z tego powodu zdecydowaliśmy się na wykorzystanie metody laparoskopowej. Zagwarantowało to nie tylko mniejszy ból pooperacyjny i szybszy powrót do pełnej sprawności, ale i znacznie mniejsze blizny – na brzuchu pacjentki pozostały trzy ślady, największy o długości zaledwie 4 cm, a szpital opuściła ona już po dwóch dniach – dodaje.

Szpital Medicover działa od 2010 roku na warszawskim Wilanowie. Grupa Medicover posiada w Polsce 30 szerokoprofilowych centrów w największych miastach Polski: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce.


Źródło: Medicover