Gra miejska „Let’s talk about sex!” jest autorskim pomysłem Stowarzyszenia Program STACJA realizowanym raz w roku na ulicach warszawskiego Śródmieścia. Tegoroczną, piątą edycję gry organizują wspólnie Stowarzyszenie Program STACJA i Społeczny Komitet ds. AIDS.

Jak podkreślają organizatorzy, liczba wykrywanych w Polsce zakażeń HIV wzrasta z roku na rok. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zakażonych podwoiła się, a średnio co roku przybywa 13 procent nowych przypadków. W Polsce statystycznie każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W województwie mazowieckim w zeszłym roku wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81 procent wszystkich wykrytych zakażeń na terenie naszego kraju. Epidemiolodzy szacują, że liczba osób zakażonych w Polsce może być nawet trzykrotnie większa niż liczba zdiagnozowanych zakażeń.

Wiele z tych przypadków dotyczy ludzi młodych. Gra miejska „Let’s talk about sex!” ma być formą profilaktyki kierowanej właśnie do tej grupy. Jej uczestnicy zmierzą się z tematem bezpieczniejszego seksu i profilaktyki HIV/AIDS.
 

Jak dochodzi do zakażenia HIV? Jakie zachowania są bezpieczne, a jakie ryzykowne? Czy ryzyko zakażenia dotyczy każdego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekać będą w pięciu punktach rozmieszczonych w warszawskim Śródmieściu. Na każdym z nich uczestnicy rozwiązywać będą specjalnie przygotowane zadania. Organizatorzy zapewniają, że aby wziąć udział w grze, nie trzeba mieć szerokiej wiedzy na temat profilaktyki HIV - na każdym punkcie uczestnikom towarzyszyć będą edukatorzy i edukatorki organizacji pozarządowych.

- Wiemy, że wokół tematyki seksualności i profilaktyki HIV narosła cała masa mitów i stereotypów. Dlatego też chcemy w trakcie gry stworzyć uczestnikom swobodną i bezpieczną przestrzeń do rozmowy, dzielenia się wątpliwościami i zadawania pytań – mówi koordynatorka projektu Katarzyna Kałuska.

Gra rozpocznie się o godzinie 17 na placu przed wejściem do Metra Centrum (na tzw. patelni). W grze może wziąć udział każdy chętny powyżej 15. roku życia, bezpłatnie, bez zapisów. Wystarczy przyjść na start gry w dowolnej chwili między godz. 17 a 20.30 i odebrać legitymację gracza z wyznaczoną trasą.

W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 30 kwietnia 2015 roku stwierdzono zakażenie HIV u 18 tysięcy 975 osób, odnotowano 3 tysiące 229 zachorowań na AIDS; 1 tysiąc 298 chorych zmarło. W połowie 2015 roku leczeniem ARV objętych było około 8342 pacjentów, w tym 112 dzieci.

Eksperci szacują, że w Polsce aż 70 procent wszystkich zakażonych nie wie, że są nosicielami wirusa HIV.

W opublikowanym w lipcu 2015 roku raporcie Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę, że w naszym kraju zaniedbywana jest profilaktyka HIV i AIDS - co roku przeznaczanych jest na nią mniej środków.(pap)

Czytaj: NIK: HIV rozprzestrzenia się, pomimo większych nakładów na leczenie >>>