Edukatorzy seksualni z grupy "Ponton", działającej przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, po raz dziewiąty organizują akcję pod hasłem "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV". W godzinach 14.00-15.30 na tzw. "patelni", czyli placu przed wejściem na stację metra Centrum, będą udzielać porad dot. profilaktyki HIV i AIDS, rozdawać ulotki informacyjne, prezerwatywy i kolorowe baloniki.

Czytaj: Mazowsze: najwyższy wskaźnik zakażeń HIV w Polsce >>>

W ramach walentynkowej akcji profilaktycznej "Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test", Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode (ale pełnoletnie) osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Jak podkreślają eksperci, nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista punktów, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS - www.aids.gov.pl/pkd/.

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS z końca listopada 2014 roku wynika, że w Polsce dotychczas wykryto ponad 18 tysięcy przypadków HIV, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tysięcy osób. Dotychczas wykryto ponad 3 tysiące zachorowań na AIDS a ponad 1,2 tysiąca osób zmarło. 

Walentynkowy happening organizuje również Kampania Przeciw Homofobii. Na Placu Zamkowym w Warszawie jej członkowie i sympatycy będą zwracać uwagę między innymi na temat związków partnerskich, o których wprowadzenie zabiega.

W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.(pap)