W Polsce ta zasada będzie jednak działać z wieloma ograniczeniami. Pozwolenie dyrektora oddziału funduszu będzie niezbędne w przypadku 12 rodzajów procedur. Tak przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, przekazany do konsultacji społecznych. Na liście świadczeń są wszystkie wymagające pobytu pacjenta w szpitalu dłużej niż dobę, leczenie w ramach programów lekowych, pozytonowa tomografia emisyjna (PET), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, czyli najbardziej kosztowne procedury medyczne.
Według ekspertów wprowadzanie takich ograniczeń jest wbrew idei dyrektywy transgranicznej, która weszła w życie o to, aby wyrównać szanse w dostępie do wszystkich świadczeń zdrowotnych wszystkim obywatelom UE.
Cały artykuł www.gazetaprawna.pl
Ustawa transgraniczna ustali zasady leczenia za granicą
Po wejściu w życie ustawy transgranicznej, która umożliwi Polakom leczenie w szpitalach i przychodniach innych krajów UE, ma obowiązywać zasada, że chory wybiera dowolną placówkę w krajach członkowskich, płaci za leczenie, a po powrocie do kraju uzyskuje zwrot kosztów według krajowego cennika.