Regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i otyłości, a ćwiczenia siłowe zapobiegają osteoporozie u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Uprawianie sportu ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także istotnie oddziałuje na psychikę. Według badań naukowców z Instytutu Psychiatrii w São Paulo umiarkowana aktywność sportowa poprawia nastrój i może być bardzo korzystna w leczeniu depresji oraz stanów lękowych.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by na aktywność fizyczną poświęcać codziennie co najmniej 60 minut. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu warto jednak skonsultować się z lekarzem, by ocenić wydolność i sprawność organizmu.

Czytaj: Lux Med rozwija medycynę sportową  >>>

– Sport może być zdrowy tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio kontrolowany, kiedy w odpowiedni sposób „serwisujemy” swój organizm. Jeżeli chcemy zacząć uprawiać aktywność fizyczną, pamiętajmy o tym, by być w przyjaźni z lekarzami. Nie można czekać, aż nam się urwie ścięgno Achillesa, ale zgłosić się wtedy, kiedy zacznie nas delikatnie pobolewać. Wtedy można to wyeliminować dużo prostszymi metodami, z mniejszym nakładem środków – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Robert Śmigielski z Carolina Medical Center, Grupa Lux Med.

Badania profilaktyczne pozwalają ograniczyć ryzyko niespodziewanych powikłań sercowo-naczyniowych, które mogą pojawić się przy intensywnym wysiłku. Umożliwiają również wykrycie ukrytych wad postawy, które zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji. 

– Główny problem wśród sportowców to urazy ortopedyczne, na drugim miejscu są problemy kardiologiczne. Ortopedia i kardiologia są więc dwiema specjalnościami, które w sposób naturalny towarzyszą sportowi – zwraca uwagę Robert Śmigielski.

Próby zdolności wysiłkowych, ocena sprawności funkcjonalnej czy trening funkcjonalny i motoryczny były do niedawna dostępne wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Obecnie mogą z nich skorzystać również osoby uprawiające sport amatorsko. Grupa Lux Med przygotowała specjalny program Medycyna dla Sportu i Aktywnych, którego celem jest edukacja i profilaktyka sportowa, a także przywracanie osób aktywnych do pełnej sprawności po kontuzjach.