We wtorek poseł Latos chciał wprowadzić ekstraordynaryjnie do obrad połączonych komisji zdrowia i edukacji projekt utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Przedmiotem obrad - zgodnie z harmonogramem - miał być tylko rządowy projekt o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

- Już dawno, bo ponad rok temu w prezydium komisji przegłosowaliśmy to, że chcemy się zająć tym projektem – mówił Latos. - Ciągle były nowe terminy. Widziałem, że ta sprawa zmierza do kampanii wyborczej. 9 marca i 17 kwietnia prosiłem o ustalenie krótkiego wspólnego terminu obu komisji, ale nie było odzewu, dlatego zgłaszam, by dziś zająć się nim.

Bartosz Arłukowicz zaproponował, że temat ten zostanie omówiony na wspólnym posiedzeniu po wyborach samorządowych.

Latos zaproponował, że mogą się w tej sprawie spotkać w drugiej połowie listopada.

 

Chcą mieć swój uniwersytet w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że nie chodzi o utworzenie nowej uczelni, ale odłączenie bydgoskiego Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najmłodszą publiczną uczelnią medyczną w Polsce, której ofertę dydaktyczną stanowi siedemnaście kierunków prowadzonych na trzech wydziałach: lekarskim, farmaceutycznym i nauk o zdrowiu. Proces dydaktyczny przebiega na poziomach: studia I stopnia, studia II stopnia lub studia jednolite magisterskie i studia III stopnia. Uczelnia realizuje również studia anglojęzyczne na kierunku lekarskim.

Historia Collegium Medicum UMK sięga 1984 roku, w którym na bazie zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej AM utworzono Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dwadzieścia lat później, z dniem 24 listopada 2004 r., bydgoska Akademia Medyczna połączyła swe siły z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, na mocy ustawy z 8 października 2004 r. o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (pdfDz. U. Nr 241 poz. 2414115.45 KB). Powstało wówczas Collegium Medicum UMK.