UNICEF podkreśla, że dostęp do czystej i pitnej wody jest fundamentalnym prawem człowieka, którego miliony ludzi na całym świecie są pozbawione.
 
Szacuje się, że obecnie 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Są to mieszkańcy 48 najsłabiej rozwiniętych krajów świata, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii.
 
Z danych UNICEF wynika, że od 1990 roku około 2,4 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody. Obecnie jedynie w trzech krajach dostępu do sprawdzonych źródeł wody pitnej nie ma większość społeczeństwa, są to: Angola, Gwinea Równikowa i Papua Nowa Gwinea.

Czytaj: Ukraina: z powodu braku wody zagrożone zdrowie 700 000 dzieci>>>
 
UNICEF zwraca uwagę na związek dostępności do wody i zmian klimatycznych. Zdaniem organizacji zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze występowanie ekstremalnych susz i powodzi, a ich skutki są odczuwalne przede wszystkim przez dzieci.
 
Szacuje się, że na obszarach dotkniętych suszą mieszka około 160 mln dzieci, a na terenach ryzyka powodziowego (głównie w Azji) - 530 mln. W czasie suszy wiele rodzin korzysta z zanieczyszczonych źródeł wody, co prowadzi do chorób, pogorszenia ich poziomu życia i zahamowania rozwoju dzieci.
 
UNICEF przypomina, że dzięki wsparciu darczyńców organizacja buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz promuje właściwe nawyki higieniczne wśród dzieci i ich rodzin. W 2014 roku dzięki wsparciu UNICEF niemal 32 mln ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a prawie 16 mln - do urządzeń sanitarnych.
 
- Bez wody nie ma mowy o produkcji żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji – tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły, zajmują się zdobywaniem wody dla swoich rodzin - podkreśla Polska Akcja Humanitarna.
 
PAH wyjaśnia, że do zadań pomocy humanitarnej w regionach świata, gdzie panują kryzysy, należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont instalacji wodnych (np. studni, toalet i systemów wodociągowych) oraz sanitariatów. Równolegle prowadzone są również działania edukacyjne z zakresu higieny.
 
Działania wodno-sanitarne to od lat jeden z priorytetów PAH. Obecnie organizacja prowadzi tego rodzaju projekty w Sudanie Południowym, Somalii i Syrii, zatrudniając w tym celu lokalnych fachowców i ściśle współpracując z miejscowymi społecznościami. Większość działań w tym zakresie realizowana jest przez PAH dzięki wsparciu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO).
 
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Wymyśliła je 23-letnia Hinduska, mieszkanka Delhi, która wygrała międzynarodowy konkurs ogłoszony przez ONZ.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Zdrowie człowieka a środowisko. Część 2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł