W jakich przypadkach można wypożyczyć oryginał karty ambulatoryjnej?
Czy wszyscy pacjenci mogą domagać się wypożyczenia oryginałów dokumentacji medycznej?
Czy pacjent domagający się oryginału karty musi ją otrzymać w tym dniu, w którym się po nią zgłosi?
Stan prawny dotychczas nie uległ zmianie.
Pytanie sprowadza się do ustalenia zasad i form udostępniania dokumentacji medycznej.
Sposób udostępnienia dokumentacji uzależniony jest od żądania pacjenta.
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej bardzo jasno precyzuje art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417; dalej jako: u.p.p.). Artykuł 27 u.p.p. stanowi o sposobach udostępniania dokumentacji medycznej i wskazuje, że dokumentacja medyczna jest udostępniana:
- do wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej;
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

W praktyce oryginały wydaje się na żądanie sądu lub prokuratury albo organów uprawnionych do prowadzenia innych (podobnych) postępowań na podstawie ustaw (np. postępowanie przed Sądem dyscyplinarnym). Jeżeli jednak pacjent domaga się oryginału, należy przyjąć od niego pisemny wniosek o takie udostępnienie oraz stosownie do powołanego zapisu ustawy, pokwitowanie (tzw. zastawnik) wraz z pisemną deklaracją zwrotu dokumentacji po jej wykorzystaniu. Stosownie do § 53 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. Nr 247, poz. 1819 z późn. zm.) w razie wydawania oryginału w zakładzie należy pozostawić kopię całej dokumentacji medycznej w razie udostępniania oryginału. Autorka wyjaśnia, że dotychczasowe Rozporządzenie obowiązuje do czasu wydania nowych aktów wykonawczych.

Skoro zatem pacjent domaga się wydania oryginału dokumentacji, nie można mu odmówić takiego udostępnienia. Jednak należy dopełnić formalności w postaci wykonania kompletnej kopii tej dokumentacji i oczywiście potwierdzenia jej za zgodność z oryginałem. Pacjent pobierający oryginał (podobnie jak inne uprawnione podmioty) musi złożyć oświadczenie o zobowiązaniu się do zwrotu oryginału. Oznacza to, że oryginału nie wolno wydać w sposób trwały. Dokumentacja medyczna stanowi bowiem własność zakładu, który ją wytworzył.
Co do terminu wydania dokumentacji, przepisy nie wyznaczają żadnego terminu na jej udostępnienie. Oczywistym jest jednak, że wypożyczenie oryginału (bo wyłącznie o takim udostępnieniu oryginału w ogóle może być mowa) nie może nastąpić natychmiast z uwagi na potrzebę wykonania kopii dokumentacji. Ustalenie na te czynności okresu dwóch dni wydaje się być rozsądnym terminem i spełniającym przesłankę terminu załatwienia sprawy o jakim mowa w art. 35 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Powołany przepis nakazuje załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.