Koszty terapii protonowej są pokrywane przez NFZ. W przypadku nowotworów oka koszt leczenia jednego pacjenta to około 52 tys. zł.
 
Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, działające w obrębie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, jest jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i jednym z niewielu na świecie.
 
Jak poinformowała w piątek 15 stycznia 2016 rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska, zawarta umowa jest przedłużeniem współpracy, która trwa od 2013 roku. Od tego czasu na terenie IFJ PAN z możliwości leczenia, w ramach NFZ, skorzystało ponad 100 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. W 2013 roku NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 roku i 2015 roku  - po 2 mln 415 tys.
 
Czytaj:  Złośliwe nowotwory oczu – trudne, ale możliwe do wykrycia>>>
 
W 2016 roku jeden pacjent skorzystał z terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Trwa ustalanie listy kolejnych kwalifikowanych do leczenia.
 
Terapia protonowa to innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana między innymi do leczenia czerniaka gałki ocznej, stosowana w kilkunastu krajach świata, głównie w USA i Europie Zachodniej. Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Ale specjaliści podkreślają, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.
 
Centrum Cyklotronowe Bronowice zostało otwarte w październiku 2015 roku. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.
 
Z cyklotronu Proteus C-235 korzystają także naukowcy, między innymi fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy, którym produkowane przez cyklotron wiązki protonów służą do badania właściwości materii i wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie.
 
Pierwsze dwie kompleksowe terapie protonowe nowotworu oka wykonano w 2011 roku na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, bo takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.
 
Wciąż nie wiadomo kiedy Centrum Cyklotronowym Bronowice zacznie przyjmować pacjentów z innymi rodzajami nowotworów. (pap)
Dowiedz się więcej podczas szkolenia
Kontynuacja farmakoterapii w nowych ogólnych warunkach umów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. - SZKOLENIE
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł