Centrum Zdrowia Tuchów uzyskało rekomendację do uzyskania tytułu Szpitala Przyjaznego Dziecku. Szpitale, które ubiegają się o ten tytuł muszą wypełniać zasady "10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią". Placówki przechodzą około roczny proces przygotowawczy. Jest on związany z eliminacją rutynowych praktyk niekorzystnych dla przebiegu laktacji, a nawet przebudową oddziałów.

Wymaga to czasami głębokich zmian w organizacji pracy. Przygotowania wymaga też zgranie całego personelu. Najważniejsze zmiany dotyczą zasad postępowania z kobietą przed porodem i po nim.

- Matki uczone są przystawiania do piersi noworodka i jego właściwego ułożenia, szkolenia dotyczą także rozpoznawania objawów gotowości do ssania – mówi certyfikowany doradca laktacyjny Centrum Zdrowia Tuchów Marta Knapik-Kloch.

Wśród wskazań dotyczących opieki nad kobietą po porodzie znalazły się sugestie, aby stosować obowiązujący w Tuchowie od kilku lat system rooming-in. Umożliwia on matce przebywanie razem z dzieckiem w pokoju od urodzenia przez całą dobę. Specjaliści radzą też, aby nie podawać smoczka niemowlętom karmionym piersią oraz angażować się w tworzenie grup wspierających się w karmieniu piersią, a także kierować do nich karmiące matki wypisywane ze szpitala.

Inicjatywa ta ma na celu przywrócenie prawidłowego sposobu żywienia dzieci, zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Zalecenia te mówią o tym, że przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Następnie rozszerzając dietę dziecka należy kontynuować takie karmienie przez dwa lata lub dłużej. By przywrócić prawidłowy sposób żywienia dzieci WHO na całym świecie powołała inicjatywę „Szpitala Przyjaznego Dziecku”.

Placówki ubiegające się o tytuł muszą przestrzegać „Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece”. Daje on matkom szansę na podjęcie decyzji o karmieniu dziecka, opartej na współczesnej wiedzy medycznej, a nie na reklamie.

Spełniając między innymi postulaty karmiących mam Centrum Zdrowia Tuchów zmieniło sposób żywienia swoich pacjentów. Spółka zrezygnowała z usług cateringowych na rzecz kuchni domowej i potraw przygotowywanych na miejscu. Dla osób stosujących dietę wegetariańską można wybierać pełnowartościowe posiłki tego typu.

Tytuły Szpitala Przyjaznego Dziecku przyznawane są od 1994 roku. Zazwyczaj otrzymuje je kilka zakładów opieki zdrowotnej w roku. Dotychczas tytułem takim posługuje się 90 placówek w kraju, z czego cztery w Małopolsce.

Centrum Zdrowia Tuchów powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Prowadzi zespół trzydziestu pięciu poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.czt.com.pl, stan z dnia 16 stycznia 2015 r.