W wydanym pod koniec roku 2013 oświadczeniu Kanclerz Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Aniela Bednarek wyraziła oburzenie decyzją łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który obniżył kontrakt dla szpital w Głownie na rok 2014 o około milion złotych.

Oddział NFZ podejmując decyzję o zmniejszeniu kwoty, powołał się na tzw. „niedowykonania świadczeń medycznych”, które miały miejsce w placówce od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 roku. Jak wyjaśniałą kanclerz uczelni, niedowykonania dotyczyły tylko jednego oddziału (chorób wewnętrznych) i wynikały z przerwy w jego funkcjonowaniu,  spowodowanej remontem. Natomiast oddziały chirurgii ogólnej oraz ginekologiczno-położniczy zanotowały w tym czasie nadwykonania w wysokości 7 i 17 procent.

- Działanie NFZ jest krzywdzące nie tylko dla szpitala i personelu, ale przede wszystkim dla pacjentów z Głowna i okolic, którzy pozbawieni zostaną podstawowej opieki medycznej. Za szczególnie bulwersujący uważamy sposób prowadzenia negocjacji, które okazały fikcją. Przedstawiciele Funduszu nie przyjmowali naszych argumentów, twierdząc, że Narodowy Fundusz Zdrowia poradzi sobie bez szpitala w Głownie. Urzędnicy z pewnością sobie poradzą, ale mieszkańcy? – napisała w oświadczeniu kanclerz Aniela Bednarek.

10 stycznia 2014 roku doszło do spotkania władz NFZ i szpitala, które zakończyło się wydaniem wspólnego oświadczenia. Wynika z niego, że łódzki NFZ ogłosi nowy konkurs na udzielanie świadczeń medycznych od 1 marca 2014 roku. Będzie on dotyczył leczenia szpitalnego na oddziałach: chirurgii ogólnej, interny oraz położnictwa i ginekologii. NFZ ponownie też przeanalizuje świadczenia udzielane na oddziale położniczo-ginekologicznym i rozważy zwiększenie jego finansowania.

Szpital w Głownie prowadzi oddziały: internistyczny, chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy i  neonatologiczny. Placówka oferuje także podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, diagnostykę oraz rehabilitację. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2013 miał wartość 9 419 798,55 zł. Podobniej wysokości kontrakt dotyczył roku 2012.

Wyższa Szkoła Informatyki z Łodzi prowadzi między innymi kierunek fizjoterapia. W celu zapewnienia studentom zaplecza medycznego planowała otwarcie w szpitalu w Głownie oddziału rehabilitacji. W rezultacie jednak uczelnia zbudowała na swoim terenie w Łodzi Centrum Rehabilitacji i Kosmetologii. Uczelnia miała także plany rozbudowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głownie. Inwestycje te nie są jednak na razie realizowane z powodu sporu z samorządem powiatowym w Głownie dotyczącego dzierżawy. (mo, pap)