Pracownię rezonansu magnetycznego w olsztyńskim szpitalu stworzono w oparciu o zasady partnerstwa publiczno-prywatnego we współpracy z jedną z olsztyńskich spółek. Za ponad 4 mln zł spółka ta utworzyła pracownię, która mieści się w budynku szpitala. Koszty badań pacjentów szpitalnych będzie pokrywał NFZ (w ramach opłat za diagnostykę pacjenta), zaś osoby spoza szpitala, które chcą się przebadać rezonansem, będą musiały same pokryć koszty badania.

"Do tej pory, z powodu braku takiej pracowni w naszym szpitalu, konieczne było transportowanie dzieci, nierzadko w stanie ciężkim, do innej placówki" - przyznała dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek i przyznała, że badania te były ograniczone do jednego dnia w tygodniu, co wydłużało proces diagnozowania.

"Utrudniało to też organizację pracy, ponieważ wraz z pacjentem do sąsiedniej placówki musiał jechać zespół anestezjologiczny, który znieczulał pacjenta do zabiegu i transportował go z powrotem do szpitala" - przyznała Piskorz - Ogórek.

Szpital dziecięcy w Olsztynie rocznie leczy ok. 25 tys. pacjentów, z których 20 proc. stanowią pacjenci po urazach i wypadkach.