Jak powiedziała  Magdalena Świtalska z Fundacji "Mam Marzenie", rodzice i opiekunowie wciąż niewiele wiedzą o objawach nowotworu u dzieci.

"Zależy nam też na upowszechnieniu przekonania, że warto badać profilaktycznie dzieci, że warto im czasem wykonywać morfologię krwi, czy badania USG" - przyznała Świtalska.
Do udziału w akcji "Profilaktyka, to metoda taka, by mieć zdrowego przedszkolaka!" zgłosiło się ponad 30 przedszkoli z woj. warmińsko-mazurskiego. W ramach kampanii placówki organizowały festyny, zabawy, wycieczki, podczas których dzieci dowiadywały się, jak dbać o zdrowie, a rodzice i nauczyciele otrzymywali komplet informacji o tym, jakie objawy mogą wskazywać na nowotwór u dzieci.

Do niepokjących objawów należą m.in. osłabienie, apatia, utrata masy ciała lub brak przyrostu masy ciała, zahamowanie rozwoju psychomotorycznego, podwyższona temperatura przy braku innych objawów, czy skłonność do powstawania siniaków.
"W przypadku chorego dziecka czas rozpoczęcia właściwej terapii to prawie sto procent powodzenia" - podkreśliła ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dr Wanda Badowska. Rocznie w woj. warmińsko-mazurskim na nowotwór choruje ok. 50 dzieci.

Aby zwiększyć wykrywalność nowotworów u dzieci, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju choroby, onkolodzy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadzili niedawno cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych, pediatrów i pielęgniarek.

"Mamy nadzieję, że te powiązane ze sobą tematycznie akcje sprawią, że rodzice będą wiedzieli, jak dbać o zdrowie dzieci a lekarze nie będą lekceważyć z pozoru błahych objawów. Każde uratowane dziecko jest ważne" - podkreśliła Świtalska i dodała, że choć tego rodzaju akcja została w regionie przeprowadzona po raz pierwszy to ma nadzieję na jej kontynuację.

Jak dodała, niektórzy nauczyciele już w trakcie akcji dzwonili do organizatorów z podziękowaniami i przyznawali, że kilku rodzicom zwrócili uwagę na stan zdrowia ich dzieci.

Fundacja "Mam Marzenie" powstała w 2003 roku. Jej celem jest spełnianie pragnień dzieci, które walczą z chorobą. Od początku swojej działalności Fundacja pomogła ponad czterem tysiącom dzieci.