ReWalk to izraelski wynalazek. Pozwala poprawić stan zdrowia osób z niedowładem nóg poprzez aktywizację mięśni w czasie chodu, nieużywanych w pozycji siedzącej, na wózku inwalidzkim.
 
- To wynalazek zdobywający coraz większą popularność na świecie. Jest cennym narzędziem rehabilitacji – powiedział profesor Józef Opara.
 
Ćwiczenia w ReWalk pomagają uzyskać lepszą równowagę dynamiczną podczas siedzenia. W ten sposób zwiększa się niezależność i możliwości osoby niepełnosprawnej w codziennym życiu. Poruszanie się przy pomocy bionicznego szkieletu poprawia wytrzymałość i wydolność fizyczną organizmu.
 
Osoby chodzące w ReWalk za pomocą specjalnego zegarka - komunikatora same decydują, kiedy wstać, siąść, rozpocząć chód, zatrzymać się. Używając specjalnego programu komputerowego, chód można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb – można wydłużyć, skrócić krok, przyspieszyć lub zwolnić marsz. Ćwiczyć w szkielecie można nie tylko w pomieszczeniach, ale także w plenerze – na asfalcie czy trawie.
 
 
Urządzenie testowały w sobotę 23 kwietnia 2016 w Mysłowicach trzy osoby. - Wrażenie jest naprawdę niesamowite. Chodziłem dziś po okolicy, którą kiedyś zjeździłem na motorze, na którym zresztą miałem wypadek. Jeżdżenie wózkiem w plenerze jest często trudne, a tu szedłem z żoną, córką - można powiedzieć, że to powrót do przeszłości - mówił prezes Górnośląskiego Centrum Neurorehabilitacji i Fizjoterapii Dysfunkcji Narządu Ruchu Modern – Reh Marcin Szyca, który od 8 lat porusza się na wózku.
 
Jak zaznaczył, regularne ćwiczenia z ReWalk pozytywnie wpływają na układ krążenia korzystających z urządzenia osób, zmniejszają ryzyko powstawania odleżyn oraz zakażeń dróg moczowych, które są dużym problemem u osób pozostających stale w pozycji leżącej lub siedzącej.
 
Stosowanie takiej rehabilitacji zapobiega też osteoporozie, zmniejsza patologiczne napięcie mięśniowe (spastyczność), ma też korzystny wpływ na przewód pokarmowy, a także poprawia stan psychiczny osób, które ćwiczą w ten sposób.
 
Do końca czerwca 2016 urządzenie zostanie udostępnione bezpłatnie wszystkim zainteresowanym ponownym chodzeniem.
- Chcemy im pokazać, że jest dla nich szansa – powiedział Marcin Szyca. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Pozyskiwanie kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia w opiece zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł