Fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni będą mieli prawo wykonywania szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Takie uprawnienie przewiduje nowelizacja ustawy antycovidowej, którą zajmuje się Senat na trwającym od poniedziałku do środy posiedzeniu.

Czytaj: Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci będą szczepić przeciw COVID-19>>
 

Nowelizacja, przewiduje włączenie także farmaceutów do planu szczepień przeciwko koronawirusowi - muszą oni jednak posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także odbyć dwuetapowy kurs bądź szkolenie realizowane przez CMKP (składa się z dwóch części: e-learningowej oraz praktycznej).

Szkolenia rozpoczną się z końcem lutego

Część praktyczna kursu będzie realizowana przy współpracy z uczelniami kształcącymi na kierunkach lekarskim, pielęgniarstwie lub położnictwie.

Jak zapowiada wstępnie Ministerstwo Zdrowia, szkolenia mogą rozpocząć się z końcem lutego bądź na początku marca 2021 roku Zainteresowani nimi farmaceuci, będący członkami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, mogą już przesyłać zgłoszenia na adres szkolenia@oia.waw.pl - do 31 stycznia 2021 roku.

Kwalifikacje do szczepienia określi rozporządzenie

Na razie nie są znane szczegółowe wytyczne dotyczące wymaganych kwalifikacji - zostaną one określone w drodze rozporządzenia. Poza farmaceutami o podobne uprawnienia będą mieli także fizjoterapeuci, higienistki szkolne, a także diagności laboratoryjni.