Koszt całej inwestycji jest szacowany na 9-10 mln zł, Hospicjum będzie ubiegać się o dotację w wysokości 5,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

- Istnieje duża społeczna potrzeba rozwoju usług opiekuńczych, w tym opieki paliatywnej, hospicyjnej, rehabilitacyjnej, świadczonych na rzecz osób i rodzin ze względu na chorobę, podeszły wiek i zależność. Dlatego planujemy stworzyć centrum wszechstronnego wsparcia, pełniące kilka funkcji - wyjaśniła prezes Hospicjum Małgorzata Czapla.

W ramach centrum ma powstać dzienny ośrodek pobytu z opieką medyczną. Hospicjum chce też zapewnić możliwość stacjonarnej opieki całodobowej nad osobami nieuleczalnie chorymi. Inne plany obejmują stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i organizację zajęć rehabilitacyjnych.

Czytaj: USA: ponad 150 tys. dolarów od polonijnej fundacji na hospicja w Polsce >>>

Hospicjum chce też szkolić osoby zamierzające podjąć pracę w charakterze opiekuna osób starszych oraz aktywizować młodzież i osoby w wieku 50+, zachęcając ich do udziału w centrum wolontariatu. Placówka będzie też oferować rodzinom pomoc psychologiczną i prowadzić centrum informacji onkologicznej.

- W dzisiejszym świecie, który nastawiony jest na sukces i młodość, starość staje się niestety dla wielu osób problemem. Konieczność wydłużenia aktywności zawodowej oraz "walka" o utrzymanie stanowiska pracy niejednokrotnie zmusza młodych ludzi do przenoszenia ciężaru opieki nad swoimi rodzicami czy dziadkami na instytucje społeczne - wskazała prezes Czapla.

To z kolei - zaznaczyła – skutkuje poczuciem wykluczenia osób starszych z życia społecznego; rodzi potrzebę zapewnienia opieki przy jednoczesnym utrzymaniu aktywności zawodowej opiekunów. - Można to zapewnić właśnie dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom - przekonuje prezes.

Hospicjum będzie starać się o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji jest szacowany na 9-10 mln zł, zarząd hospicjum chce się ubiegać o dotację w wysokości 5,5 mln zł.

Beata Bandura z zarządu Hospicjum powiedziała , że placówka zgromadziła już około 90 procent wkładu własnego - dzięki środkom z 1 procenta podatku, zaciągnięcie kredytu prawdopodobnie nie będzie konieczne. Centrum wsparcia powstanie w budynku przekazanym przez lokalny samorząd.
 

Za przygotowanie wniosku o dotację unijną odpowiadać będzie katowicka firma konsultingowa Grupa Gumułka, która w ramach wsparcia dla tego klienta zrezygnowała z części honorarium.

Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła powstało w 1996 roku. Obecnie ma pod opieką około 100 chorych z Sosnowca i sąsiednich miast, którzy korzystają z poradni opieki paliatywnej i opieki domowej. (pap)