Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe śląskiej policji do Sądu Rejonowego w Jaworznie skierowany został akt oskarżenia. Objął on 8 osób, którym w sumie przedstawiono 529 zarzutów korupcyjnych.

Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej prowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jak poinformowała policja, pośrednik działał w jednym z lokali gastronomicznych w Jaworznie. Przyjmował zlecenia od osób zainteresowanych „lewym” L-4 – głównie pracowników śląskich kopalń. Następnie zainteresowany szedł do wskazanego lekarza i otrzymywał zwolnienie lekarskie. Niejednokrotnie zwolnienie miało mieć wsteczną datę.

Lekarze zarabiali na wypisywanie zwolnienia od 20 do 100 zł. Wśród podejrzanych jest pięciu lekarzy, w tym specjalista chorób wewnętrznych, rehabilitacji ogólnej, chirurg ortopeda, neurolog, specjalista medycyny rodzinnej.

Pięciu z ośmiu oskarżonych dobrowolnie poddało się karze. Pozostali sprawcy usłyszą wyrok po zakończeniu procesu sądowego. (PAP)