Jednostka świadczy kompleksowe usługi medyczne w obszarze konsultacji specjalistów w zakresie ginekologii, chirurgii ogólnej, leczenia zeza i niedowidzenia, okulistyki, dermatologii oraz endokrynologii. Na jej terenie znajduje się także gabinet USG oraz punkt pobrań.

W nowo powstałej pracowni leczenia zeza i niedowidzenia pacjenci będą kwalifikowani do zabiegów operacyjnego usunięcia wady w Szpitalu Św. Rafała. Natomiast w gabinecie USG wykonywany jest pełen wachlarz badań, w tym rzadkie USG klatki piersiowej dzieci i dorosłych w przypadkach szczególnych patologii dotyczących opłucnej oraz podopłucnowych odcinków płuc, jak również patologii samej ściany klatki piersiowej.

W ramach dnia otwartego, który odbył się 29 marca, można było wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z lekarzami różnych specjalizacji, ale również wykonać bezpłatne USG tarczycy czy piersi lub wykonać nieodpłatnie badanie cytologiczne.

– Wiemy, jakim powodzeniem cieszą się nasze akcje profilaktyczne. W 2013 r. zorganizowaliśmy ich ponad 400 i skorzystało z nich 17 tys. pacjentów. Tym razem w ramach Białej Soboty w naszym nowym ośrodku zaplanowaliśmy dla dzieci między innymi bezpłatną diagnostykę w kierunku zeza, a dla dorosłych pacjentów bezpłatną konsultację neurochirurgiczną czy ortopedyczną – mówi Józefa Job, dyrektor Szpitala św. Rafała.

W ramach Grupy Scanmed Multimedis świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w największych miastach w Polsce - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku, oferując usługi w ramach 24 wielospecjalistycznych centrów medycznych oraz sieci ponad 650 placówek partnerskich.

W tegorocznym konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, organizowanym przez wydawnictwo Wolters Kluwer i Uczelnię Łazarskiego, Scanmed Multimedis przedstawił dwa projekty, które zostały nominowane w dwóch kategoriach. Projekt w kategorii zarządzanie bezpieczeństwem pacjentów dotyczył  zarządzania ryzykiem, drugi nominowany w kategorii zarządzanie kapitałem ludzkim dotyczył wprowadzenia normy Normy Social Accountability 8000.Oba projekty znalazły się w gronie 14 najlepszych wybranych przez kapitułę konkursu.