Naczelna Rada Lekarska wyraziła przypomina, że lekarz, tak jak każdy, ma prawo do odmowy podejmowania działań, które są niezgodne z jego sumieniem. Wynika to z art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Lekarz w przypadku odmowy udzielenia świadczenia powinien poinformować pacjenta o tym gdzie będzie mógł uzyskać takie świadczenie. Odmowa udzielenia świadczenia powinna być każdorazowo odnotowana w dokumentacji medycznej. Jak zauważa NRL, lekarz odmawiający udzielenia świadczenia w związku z klauzulą sumienia nie powinien swojej decyzji narzucać pacjentowi. Odmowa wykonania świadczenia zdrowotnego ze względu na niezgodność z sumieniem nie powinna także przyjmować formy uzasadniania medycznego.
Samorząd zajął także stanowisko w sprawie projektu założeń do projektu ustawy zmieniającej ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Rada krytykuje pomysł zgodnie z którym dokumentację medyczną po zmarłym pacjencie powinny przejąć izby lekarskie. Zdaniem NRL jest to próba przerzucenia na izby lekarskie obowiązku administracyjnego o charakterze publicznym a nie samorządowym, który powinien być realizowany w ramach sprawowanej pieczy nad wykonywaniem zawodu. Zwrócono uwagę, że projekt nie przewiduje żadnego dodatkowego finansowania dla wypełnienia tego obowiązku. Ponadto, w opinii Rady nieuzasadnione wydaje się zwiększanie uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta poprzez umożliwienie nakładania kar pieniężnych za ponowne podjęcie tych samych działań, które uznane zostały za praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjenta.
6 grudnia Naczelna Rada Lekarska wypowiedziała się także w sprawie projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna uznając za uzasadnione wprowadzając przez projektodawcę (NFZ) do wymogów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w niektórych poradniach warunku dodatkowo ocenianego: możliwości wykonania CT lub NMR w lokalizacji. W zakresie AOS samorząd uważa w projekcie zarządzenia czas pracy poradni ginekologiczno-położniczej winien być rozszerzony o czas pracy położnej w poradni.
Następnie Rada odniosła się do projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Zdaniem Izby udział fizjoterapii domowej w kwocie miesięcznego kontraktu ustalony na poziomie 3% jest zbyt wysoki. Dodatkowym obciążeniem finansowym w tej poradzie są koszty dojazdu do i z miejsca zamieszkania pacjenta oraz dodatkowy czas oraz brak odpowiednich warunków do wykonywania zabiegów w warunkach porady domowej (brak odpowiedniego sprzętu np. łóżka). Rada dostrzegła również problem w sytuacji gdy jeden pacjent przyniesie kilka skierowań na zabiegi fizjoterapeutyczne i /lub do poradni rehabilitacyjnej. Jak w takiej sytuacji powinna zachować się rejestratorka?
Rada zaproponowała również aby w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego skreślić obowiązek uzyskiwania podczas rozmowy danych osoby dzwoniącej (imię i nazwisko) oraz stopnia pokrewieństwa gdyż niepotrzebnie wydłuża to rozmowę i nie ma większego znaczenia dla zdarzenia.

Źródło: www.nia.org.pl