Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości to pierwszy w województwie ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem otyłości olbrzymiej. Pracują tutaj chirurdzy a także psychologowie, dietetycy, kardiolog oraz pulmonolog.

- Przeprowadziliśmy trzy zabiegi bariatryczne. We wszystkich przypadkach, zastosowaliśmy metody, które są uznawane aktualnie za "złoty standard" w chirurgicznym leczeniu otyłości. U pierwszego pacjenta wykonaliśmy laparaskopowe wyłączenie żołądka na pętli Roux, a w kolejnych dwóch przypadkach zastosowaliśmy laparoskopową rękawową resekcję żołądka – wyjaśnia chirurg dr n.med. Maciej Matłok, kierujący oddziałem chirurgii endoskopowej i metabolicznej w Pro-Familii.

Tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego – czyli przez kilka niewielkich nacięć - wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce.

- Już po kilku godzinach od operacji, pacjenci samodzielnie wstali z łóżek i rozpoczęli przyjmowanie pierwszych płynnych pokarmów, a po kilku dniach opuścili szpital. Było to możliwe dzięki zastosowaniu kompleksowego protokołu opieki okołooperacyjnej ERAS© , który nasz szpital wprowadził także jako pierwszy na Podkarpaciu. Jednak musimy pamiętać, że operacja to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Przed pacjentami kolejne etapy rekonwalescencji prowadzone już w warunkach domowych i w ścisłej współpracy z zespołem dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów – dodaje dr Matłok.

Chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap leczenia otyłości. Kryterium do jego przeprowadzenia to między innymi wskaźnik masy ciała (BMI) przekraczający 40.

- Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się jednak nie tylko objętość żołądka. Mówiąc w dużym uproszczeniu, zmniejsza się także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, a zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości – wyjaśnia specjalista. - Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy ale co najważniejsze - poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory – dodaje.

Pro-Familia od 5 lat prowadzi w Rzeszowie szpital, w którym działają oddziały ginekologii i położnictwa, neonatologii, urologii, chirurgii i okulistyki, laryngologii dzieci, chirurgii dzieci, ortopedyczny oraz pediatryczny, a także pracownie diagnostyczne (laboratorium i USG),  poradnia podstawowej opieki zdrowotnej i poradnie specjalistyczne. Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne.

W 2015 roku otwarty został nowy szpital Pro-Familia, który mieści się w Łodzi przy ulicy Niciarnianej 49, w dzielnicy Widzew. Placówka posiada podobny zakres działalności jak szpital w Rzeszowie.

Źródło: www.pro-familia.pl