Prowadzone przez lekarkę badania rzucały cień na wizerunek PRL, dlatego też ówczesne władze zdecydowały, że powinna zaniechać dalszego informowania o chorobie. Wadowska-Król uznała jednak, że zdrowie jej pacjentów jest ważniejsze niż stopnie naukowe i poświęciła się dalszemu ratowaniu dzieci, co ostatecznie zamknęło jej drogę do kariery uniwersyteckiej.

Dzięki działalności lekarki przebadano kilku tysięcy dzieci, wiele z nich wyjechało do sanatoriów. Udało się także przekonać Hutę Metali Niezależnych „Szopienice” do zmiany filtrów, rodziny zagrożonych dzieci otrzymały mieszkania w nowych blokach.

Czytaj: Zanieczyszczenie powietrza: przedwczesne zgony i duże koszty >>>

Wręczając odznakę honorową, profesor Lipowicz podkreśliła, że niezłomna postawa, odwaga i działania podejmowane przez dr Wadowską – Król zasługują na najwyższe uznanie.

Odznaka honorowa Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” została ustanowiona 2 listopada 2009 roku. Jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia na rzecz praw człowieka. Może zostać nadana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych a także organizacjom i instytucjom. Jej laureatami są między innymi Władysław Bartoszewski, Jerzy Owsiak, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska oraz Stowarzyszenie „Memoriał”.