W wystąpieniu RPO wskazał, że polski system opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym jest niewydolny oraz nieprzygotowany na gwałtownie postępujące zmiany demograficzne, a starzejący się obywatele, bez realnego dostępu do właściwej opieki zdrowotnej i pomocy dla osób starszych, a zatem odpowiedniej ochrony i bezpieczeństwa zdrowotnego, narażeni są na utratę autonomii i godności. Władze państwowe powinny przygotować odpowiednie działania i rekomendacje dla polityki państwa i samorządu terytorialnego, które pozwoliłyby na realną poprawę jakości życia osób starszych i wydłużenie okresu niezależnej egzystencji seniorów oraz poprawę jakości leczenia geriatrycznego i dostępności do świadczeń zdrowotnych. Z odpowiedzi udzielonej w dniu 4 stycznia 2012 r. wynikało, że Minister Zdrowia dostrzega potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w opiece nad osobami starszymi.

Minister Zdrowia wskazał na konieczność stworzenia krajowej strategii polityki zdrowotnej wobec osób starszych, w tym strategii na rzecz zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroby Alzheimera.

Jednocześnie RPO poinformował, że wszystkie wskazane w odpowiedzi działania i inicjatywy rozumiane są jako priorytet Ministra Zdrowia. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o poinformowanie o zapowiadanych działaniach i inicjatywach, w tym legislacyjnych, resortu zdrowia w zakresie poprawy systemu opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym oraz terminach ich wdrożenia.

Źródło: www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl