„Ustanawia ono jednolite w całej Unii zasady stosowania oświadczeń  żywieniowych i zdrowotnych, a więc używania w oznakowaniu, reklamie i prezentacji żywności wszelkich komunikatów informujących konsumentów o właściwościach odżywczych lub zdrowotnych środków spożywczych. Rozporządzenie nr 1924/2006 statuuje nie tyle prosty zbiór określonych  reguł prawnych, ale rozbudowany i scentralizowany na poziomie unijnym  system dostarczania informacji ponad 500 mln europejskim konsumentów; system, który musi godzić nie tylko interesy konsumentów oraz różnych grup przedsiębiorców (małych, średnich i wielkich), ale także uwzględniać tradycje i uwarunkowania kulturalno-żywieniowe panujące we wszystkich 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej” – wyjaśnia we wstępie do publikacji redaktor naukowa Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

Unifikacja w tym obszarze do dziś rodzi wiele trudności. Rozporządzenie weszło w życie w roku 2007, ale wiele jego przepisów zostało wykonanych dopiero niedawno. Mowa tu zwłaszcza o liście generycznych oświadczeń zdrowotnych z art. 13 rozporządzenia,  która – z około 2-letnim opóźnieniem – została przyjęta na mocy rozporządzenia Komisji (UE) nr 432/2012 z 16 maja 2012 roku ustanawiającego wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci.



 

Publikacja jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym opracowaniem na temat zasad stosowania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych odnoszących się do żywności, czyli  wszelkich komunikatów informujących konsumentów o właściwościach odżywczych lub zdrowotnych środków spożywczych. Biorąc pod uwagę, że regulacja w tym obszarze, ustanowiona w rozporządzeniu (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 2006 roku w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych i skomplikowanych unormowań z zakresu prawa żywnościowego przyjętych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, autorzy zdecydowali się na jej omówienie w formie komentarza do rozporządzenia. Taka forma ma zapewnić kompleksowość opracowania, gwarantując jednocześnie systemowe ujęcie omawianej materii.

Autorzy to praktycy na co dzień zajmujący się doradztwem prawnym dla podmiotów działających na rynku spożywczym. Dzięki temu książka w dużym stopniu ma charakter poradnika. Zawiera objaśnienia i interpretacje przepisów prawnych zilustrowane praktycznymi przykładami, orzecznictwem sądów krajowych i europejskich, zwłaszcza Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dodatkowo opatrzone opiniami polskiej i zagranicznej doktryny.

Komentarz jest przeznaczony dla podmiotów działających na rynku spożywczym (producentów, przetwórców, dystrybutorów, sprzedawców żywności), organów administracji publicznej (w szczególności organów urzędowej kontroli żywności), prawników zajmujących się prawem żywnościowym, a także konsumentów i wszystkich innych podmiotów zainteresowanych kwestiami znakowania, reklamy i prezentacji żywności.

Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.

Informacja o autorach
Andrzej Balicki - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, rozprawa doktorska dotycząca wspólnotowych i polskich regulacji rynku leków, radca prawny, szef Zespołu Regulacyjnego w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.; członek Rady Eksperckiej Krajowej Rady Suplementów i Odżywek; stypendysta Uniwersytetów w Liege i Leuven, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Collegium Invisibile. Autor szeregu publikacji i ekspertyz w zakresie prawa medycznego, farmaceutycznego i żywnościowego. Posiada m.in. doświadczenie w doradztwie w zakresie wprowadzania produktów na rynek, łańcucha dystrybucji, promocji i reklamy oraz procedur compliance; reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed organami inspekcji farmaceutycznej i sanitarnej oraz sądami, częsty prelegent na konferencjach i szkoleniach branżowych; współautor pierwszego na polskim rynku wydawniczym systemowego komentarza do ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Bezpieczeństwo żywności i żywienia. Komentarz, Warszawa 2013).

Daniel Szostek
- wspólnik Centrum Prawa Żywnościowego A. Szymecka-Wesołowska, D. Szostek sp.j.; ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie; absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; doradza przedsiębiorcom branży spożywczej w zakresie prawa żywnościowego i postępowań administracyjnych, m.in. przed organami urzędowej kontroli żywności, specjalizuje się w obsłudze prawnej relacji handlowych na rynku spożywczym oraz w zagadnieniach regulacyjnych polskiego i europejskiego prawa żywnościowego; ekspert Rady Eksperckiej Krajowej Rady Suplementów i Odżywek; jest współautorem publikacji Bezpieczeństwo żywności i żywienia. Komentarz (Warszawa 2013).

Agnieszka Szymecka-Wesołowska - doktor nauk prawnych (stopień uzyskany na Uniwersytecie w Maceracie we Włoszech i nostryfikowany na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); wspólnik Centrum Prawa Żywnościowego A. Szymecka-Wesołowska, D. Szostek sp.j., z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie prawnym dla przedsiębiorstw branży spożywczej; wykładowca prawa żywnościowego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; członkini Rady Eksperckiej Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów oraz Włoskiego Stowarzyszenia Prawa Żywnościowego; autorka wielu publikacji z zakresu prawa rolnego i żywnościowego w kraju i zagranicą; prelegentka na krajowych i zagranicznych konferencjach i szkoleniach z zakresu prawa żywnościowego, w tym m.in. dla przedsiębiorstw branży spożywczej, radców prawnych i aplikantów przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie; redaktor naukowy i współautorka pierwszego na polskim rynku wydawniczym systemowego komentarza do ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Bezpieczeństwo żywności i żywienia. Komentarz, Warszawa 2013 r.).